Słownik terminów modowych cz. I

by - 13:25

Już od jakiegoś czasu planowałam rozpocząć cykl postów dotyczących pojęć z zakresu mody. Każdy z nas zapewne wie co to parka, ale czy na prawdę wiemy skąd to słowo wywodzi się, jakim sposobem zostało wprowadzone na wybiegi? W kilku postach, postaram się przybliżyć wam najbardziej znane pojęcia i krótko je wyjaśnić. Więc zaczynamy!

BOSMANKA jest pomiędzy kurtką a płaszczem. Wzorowana na mundurach oficerów marynarki, dwurzędowa (zapięcie na 6 guzików), przykrywająca biodra. W oryginalnym kolorze jest granatowa, ale możemy spotkać czerwoną (głównie w wersji damskiej), czarną albo szarą. Charakterystyczne elementy to: kołnierz z szerokimi wyłogami, ukośne kieszenie z klapkami, pagony, patki na rękawach.

DENIM (z ang. dżins) to amerykańska nazwa mocnej tkaniny bawełnianej. Od XVIII wieku produkowanej we Francji, jako „sukno z Nimes” – materiał nie do zdarcia. Prototyp i nazwa płótna dżinsowego, spopularyzowanego razem z dżinsami.

OVERSIZE oznacza po prostu za dużo. Za duże ubrania, przesadnie obszerne, z opadającymi ramionami, z za długimi rękawami i nogawkami.  Jest to look z lat osiemdziesiątych, charakterystyczny dla ówczesnych swetrów Missoni. Często widoczny w  kolekcjach Gaultiera.

PARKA inaczej też letnia wersja anoraki. Parka to kurtka wykonana z bardzo wytrzymałej bawełny, o długości do kolan, z dużymi, wsuwanymi kieszeniami, kapturem, ściągnięta w talii i na dole sznurem w tunelu. Została wymyślona na poligon, w wersji oryginalnej oliwkowo-zielona.

SZTYBLETY (rolingstonki) to skórzane buty na płaskiej podeszwie  i z nierozcinaną cholewą ponad kostkę, która zaopatrzona jest w elastyczną gumę po bokach ułatwiającą zakładanie. Pierwotnie buty używane do jazdy konnej. Uniwersalne i pasują do wszystkiego.


To tak na dobry początek.

You May Also Like

0 komentarze