Planowanie i wyznaczanie zadań na 2017 rok

by - 19:03

postanowienia noworoczne, metoda smart, planowanie, organizacja, lifestyle,

Każdego roku prawie jedna trzecia Polaków robi postanowienia noworoczne, z różnym rezultatem. Jednym je realizują, a inni odpuszczają, jeszcze zanim się za nie wezmą. Więc robić je czy nie? Zdania na ten temat są policzone. Jednak uważam, że  na realizację postanowień nie ma nigdy najlepszego momentu. Nowy rok jest jedynie symbolicznym momentem, na rozpoczęcie zmian w swoim życiu. Równie dobrze zmiany w życiu można wprowadzić w dowolnym dniu roku.

Każdy z nas ma jakieś marzenia. Chciałby coś zmienić w życiu, może zacząć się więcej ruszać, zdać maturę, dostać się na studia, znaleźć lepszą pracę lub nauczyć się języka chińskiego w trzy miesiące. Jak się zabrać za ich realizację? Cel nie może być ogólnikowy, jak "chcę schudnąć". Tak sformułowany cel zapewne nie zostanie osiągnięty. Należy jasno i szczegółowo określić to, co chce się osiągnąć. Czy cel sformułowany "chcę schudnąć 2 kilogramy w ciągu dwóch miesięcy, ograniczając słodycze, wprowadzając zdrową dietą i wychodząc na fitness trzy razy w tygodniu" nie brzmi lepiej? Oczywiście, że brzmi lepiej, bo jest dokładnie i jasno sformułowany.


Metoda SMART

Zapewne słyszałaś o metodzie SMART? Metoda ta mówi, że  cel powinien być szczegółowy, mierzalny, osiągalny, istotny, określony w czasie.

SZCZEGÓŁOWY: jak napisałam wcześniej, cel nie może być ogólnikowy. Należy jasno określić co chcesz osiągnąć. Najlepiej szczegółowo opisz jak ten cel możesz realizować.

MIERZALNY: twój cel powinien być wyrażony liczbowo, albo w taki sposób, aby można było zmierzyć stopień jego realizacji.

OSIĄGALNY: cel powinien być realistyczne. Zastanów się czy zadanie jest możliwe do osiągnięcia. Cel powinien być też dopasowany do posiadanych zasobów.

ISTOTNY: cel powinien być istotny dla nas samych, ważny, który sprawi nam satysfakcję po jego osiągnięciu i zmotywuje do podniesienia poprzeczki.

OKREŚLONY W CZASIE: cel powinien być określony w czasie. Zastanów się od kiedy chcesz go realizować, ile czasu ma potrwać jego realizacja i kiedy ma się zakończyć.


Od czego zacząć?

Najlepszym sposobem jest zapisanie swoich pragnień na kartce. Znajdź chwilę czasu, rano przy kawie lub wieczorem, i zanotuj na niej to, co chciałabyś zmienić w poniższych sferach w nadchodzącym roku:
 • praca, kariera, finanse
 • relacje z innymi, związek
 • zdrowie
 • relaks
 • hobby i rozwój osobisty
 • twoje otoczenie
Zapisaną kartkę odłóż i zajrzyj do niej następnego dnia. Czy coś się zmieniło? Może okazuje się, że chcesz coś do niej dodać. Możesz nad taka listą pracować przez kilka dni, bo być może niektóre zadania były chwilową zachcianką lub niektóre wyleciały ci z głowy.

Jak ostatecznie wygląda twoja lista? Znajduje się na niej mnóstwo rzeczy do zrobienia? Jeśli tak to wybierz z niej 10 najważniejszych zadań, które chciałabyś zrealizować i dałyby ci największą satysfakcję. Będzie to 10 głównych celów na 2017 rok. Następnie rozpisz wszystkie zadania według zasady SMART. Gdy określisz już sposób ich realizacji i mierzenia wyników, to rozplanuj go w czasie. Zapisz w kalendarzu, lub na kartce i umieść w widocznym miejscu, aby każdego dnia mieć je przed oczami.

Czego ci jeszcze brakuje?

Bez chęci, motywacji i determinacji nie zdziałasz wiele. Możesz poprosić przyjaciółkę lub bliską ci osobę, aby pomagała ci w wytrwaniu w zadaniach. Osoba taka powinna motywować cię do działania w chwili, kiedy będziesz miała wszystkiego dość i najchętniej znów położyłabyś się wygodnie na kanapie z pilotem w dłoni.


W najbliższym poście podzielę się z wami moimi postanowieniami. A teraz zapraszam was do wyznaczania własnych zadań na 2017 rok! 


Wszystkiego Najlepszego w Nowym Roku!

You May Also Like

9 komentarze

 1. Bardzo przydatny post! Napisałam postanowienia, ale zaraz podopisuje właśnie więcej szczegółów, szczerze to nie wiem czemu wcześniej nie pomyślałam o tym, teraz lista nieszczegółowa wydaje mi się bezsensu :D
  Szczęśliwego Nowego Roku!

  asaminach.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. w wyznaczaniu sobie celów trzeba pamiętać aby cel był realny i osiągalny, chociaż każdy cel jesteśmy w stanie zrealizować metodą małych kroków, najlepiej wyznaczać sobie drobne cele i nagradzać siebie gdy uda nam się je zrealizować, bo nic tak nie motywuje do dalszego działania jak efekty i osiągnięte sukcesy ;-)

  pozdrawiam i życzę powodzenia w nowym roku :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Szczerzę mówiąc nie słyszałam o metodzie SMART, ale dzięki Tobie będę z niej korzystać! dziękuję ♥

  NASZ BLOG

  OdpowiedzUsuń
 4. Post jak najbardziej na czasie: Nowy Rok, nowy początek :D

  Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku! :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ostatnio też napisałam podobny wpis tylko że ja promuję "zdrowe planowanie" a raczej jak planować aby zbytnio nie przesadzać bo zauważyłam że wielu blogerów i blogerek pędzi normalnie na łeb na szyję niczym w wyścigu szczurów o tytuł najlepiej zorganizowanej osoby. Sądzę że ludzie powinni dla siebie wyznaczać jakieś cele a nie na pokaz. A tak niestety ludzie robią.

  alexamariani.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Mi to najbardziej brakuje czasu. Jakbym miała go wiecej to pewnie byłoby łatwiej. No i utrudniającą rzeczą są niskie temperatury za oknem, których nie cierpię.

  OdpowiedzUsuń
 7. Pomysł z kartką i metoda SMART bardzo mi się podoba pomimo, że nigdy nie robię postanowień noworocznych. Regularne ćwiczenia, dbanie o włosy itd ...jeżeli chcę wprowadzić w życie robię to od razu inaczej wiem, że tego nie zrobię:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Mam nadzieję, że w końcu uda mi się zrealizować postanowienia w tym roku :D Wszystkiego dobrego!

  OdpowiedzUsuń
 9. Ciekawa metoda, chyba ją zastosuję, ponieważ u mnie ciężko z motywacją. Powodzenia w realizacji swoich postanowień!:)

  OdpowiedzUsuń