10 sposobów na szybką naukę

by - 21:56


Od początku stycznia przygotowuję się do egzaminów. Sesja to zmora każdego studenta. W tym roku wyjątkowo egzaminy mam przez cały styczeń, przez co zbytnio nie nacieszę się wolnym czasem. Dodatkowo mam do przyswojenia więcej materiału niż na studiach licencjackich. Dlatego postanowiłam podzielić się z wami kilkoma sprawdzonymi sposobami na szybszą naukę.

10 sposobów na szybką naukę

1. Wysiłek fizyczny
Dr Chuck Hillman z University of Illinois udowodniła, że 20 minutowe ćwiczenia przed egzaminem mogą poprawić wydajność mózgu, tak więc kilkuminutowe ćwiczenia przed nauką poprawią zapamiętywanie.

2. Powtarzanie na głos
Wydaje się szalonym pomysłem? Może tak, ale bardzo pomaga. Dzięki temu, że powtarzasz zagadnienia na głos więcej zapamiętujesz. 

3. Nauczanie innych
Chcesz sprawdzić czy faktycznie umiesz? Umów się ze znajomymi na naukę, podczas której będziecie  nawzajem się przepytywać. Zobaczysz czy nauka okazała się efektywna. 

4. Mapa myśli lub metoda Cornella
Idealną metodą nauki dla wzrokowców jest mapa mysli. W Internecie znajdziesz sporo informacji jak tworzyć taką mapę. Natomiast metoda Cornella polega na notowaniu treści, a potem wyciągania z nich słów kluczowych. Jak notować za pomocą tej metody? Wystarczy podzielić kartkę na dwie części. Po jednej stronie znajdują się notatki, po drugiej słowa kluczowe (ta część jest mniejsza).

5. Schematy, tabelki
Umieść informacje w tabelkach lub skonstruuj schemat. W ten sposób uporządkowane informacje szybciej odnajdziesz w zakamarkach umysłu.

6. Filmy dokumentalne na dany temat 
Nie możesz skupić się na notatkach? Nie łapiesz historii? Zacznij od obejrzenia filmu dokumentalnego, który pomoże ci poukładać informacje. Dzięki temu zapamiętasz więcej informacji, skojarzysz fakty.

7. Przerwy
Podziel naukę na bloki. Ucz się przez 30 minut, potem zrób 10 minutową przerwę i ponownie wróć do nauki. To znacznie lepszy sposób na naukę niż zakuwanie przez ciągłe 3 godziny.

8. Praktyka
Wiem, że czasem ciężko zabrać się do rozwiązywania przykładów z liczbami, jednak prześledzenie ich wzrokiem w notatkach nie pomoże. Nie bez powodu istnieje powiedzenie: „Praktyka czyni mistrza.” 

9. Sen
Noc przed egzaminem powinna być nocą odpoczynku i snu. Wypoczęty mózg i ciało pomoże ci się lepiej skoncentrować.

10. Kolory
Na pamięć wpływ ma także kolor. Używanie kolorów przy sporządzaniu notatek sprzyja lepszemu zapamiętywaniu. Jakich kolorów używać? Najlepsze efekty daje kolor pomarańczowy, żółty i niebieski.

Myślę, że jest jeszcze jedna niepisana zasada- wiara w siebie. Uważam, że ma ona ogromny wpływ. Powinniśmy uwierzyć w swoje możliwości, w to, że damy radę i zdamy dany egzamin, jeśli poświęciliśmy na ogarnięcie materiału sporo czasu. Jeśli przez cały czas będziesz powtarzać, że "nie dam rady" to na pewno nie dasz rady. Uwierz w siebie!

Zachęcam także do zapoznania się z poprzednimi wpisami na temat efektywnej nauki: 
Efektywna nauka

A jakie są wasze sposoby na szybszą naukę?

You May Also Like

14 komentarze

 1. Świetne rady nie tylko przed sesją, ale do codziennego stosowania:) Obserwuję bloga i w google+

  OdpowiedzUsuń
 2. ja zawsze tworzyłam przepisywałam notatki i to naprawdę pomaga, pisząc powtarzamy materiał, ale najlepszy jest sen ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Przydatne sposoby. Muszę wypróbować nr 1

  Nasz blog *KLIK*


  OdpowiedzUsuń
 4. na pewno te sposoby przydadzą mi się przed maturą

  OdpowiedzUsuń
 5. Kolory i udawanie, że innym mówię- to strasznie pomaga, 1 wypróbuję:D
  http://xartday.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 6. Sesja się zbliża, także post bardzo mi się przyda :D Większość technik jest mi znana, sprawdziłam i polecam ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Mi zawsze pomagały fiszki porozklejane po całym domu :) Przerwy podczas takiego wysiłku są niezbędne - nigdy o nich nie zapominałam :))
  Zapraszam do mnie: http://sylviastyle.pl/

  OdpowiedzUsuń
 8. Niejednemu te rady się przydadzą

  OdpowiedzUsuń
 9. Sama jeszcze studiując korzystałam z tych metod i na prawdę działają cuda.Świetny blog,obserwuję:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Świetne rady :) Ja jak zawsze się uczę to mówię wszystko nagłos i muszę mieć ciszę i spokój i to pomaga , pozdrawiam :)
  http://xgabisxworlds.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja często czytam na głos kiedy się uczę a potem powtarzam więc gadam sama do siebie. Tabelki i schematy doprowadzają mnie do szału ale zakreślanie tego co najważniejsze to już całkiem inna sprawa. :)
  Pozdrawiam cieplutko ekstra-introwertyczka.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 12. Szkoda, że ten post nie powstał hoho przed egzaminami :(

  OdpowiedzUsuń
 13. Bardzo fajny, pomocny post ;)

  https://sk-artist.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń