6 zasad kobiety sukcesu cz. I

by - 19:08


Każda z nas chciałaby osiągnąć sukces w blogosferze i być drugą Maffashion, albo na polu zawodowym i zostać uznaną panią prezes. Zdarzają się nam duże sukcesy, które podbudowują nas na duchu oraz te małe, których zazwyczaj nie doceniamy. Czy jest jedna recepta na sukces? Raczej nie ma. Czasem wystarczy znaleźć się w odpowiednim miejscu i czasie, a czasem trzeba na niego zapracować. Zaczerpnęłam trochę wiedzy z poradnika 10 przykazań skutecznej bizneswoman (poleciłam wam go jakiś czas temu) i chciałabym podzielić się z wami kilkoma radami.


» Zmień wewnętrzny dialog


To co najbardziej wpędza w kłopoty kobiety to ich wewnętrzna natura, a dokładniej wewnętrzna krytyczka, której ciężko nam się pozbyć. Często to co myślą o nas inni staje się ważniejsze niż to co same o sobie myślimy. Przejmując się opinią innych, często nieobiektywną, powtarzając sobie ją w duchu jak mantrę, zaczynamy wierzyć w te słowa. Jeśli zdarzy ci się pomyśleć "Jaka jestem głupia" to od razu ugryź się w język. Koniecznie zajrzyj do Rozpraw się ze swoją wewnętrzną jędzą.

» Autoreklama vs skromność


Od dziecka wpajano kobietom, że powinny być ciche, miłe i grzeczne. Wykonywać codzienne obowiązki i się nie przechwalać. Czym to zaowocowało w przyszłości? Większość z kobiet nie potrafi mówić o swoich osiągnięciach, ponieważ nauczono nas, że skromność to cnota. Niestety takim zachowaniem umniejszamy swoją wartość.

Jeśli przyjrzymy się temu problemowi głębiej, spojrzymy na ludzi sukcesu to zauważymy jedną zależność- bezbarwność i brak wyrazistości oraz niska samoocena nie sprzyjają osiąganiu sukcesów. Jednak nie należy przesadzać w drugą stronę. Najlepiej odnaleźć złoty środek pomiędzy pokorą a pewnością siebie i zaprezentować swoje zalety oraz umiejętności w sposób autentyczny i szczery. Zatem, jeśli ktoś cię pochwali mówiąc „Dobra robota” to odpowiedz "Dzięki, poświęciłam temu sporo czasu i włożyłam w to wszystkie swoje siły."

Dobrze jest przygotować sobie tekst reklamowy. Zapewne dobrze wiesz czym jest reklama. Reklama to najlepsze źródło marketingu, zachwala produkt, przyciąga wzrok, zachęca do zakupu. Ty też musisz potrafić się zareklamować. Kiedy ktoś zapyta "Możesz mi o sobie opowiedzieć", zamiast zastanawiać się co powinnaś powiedzieć, recytujesz uprzednio przygotowany tekst reklamowy. Musi być on starannie i umiejętnie przygotowany. Informacja, że posiadasz dwa koty raczej nie zainteresuje kogoś z otoczenia biznesowego.

Co powinno znaleźć się w takim tekście?
 1. 10 osiągnięć
 2. Mocne strony i zdolności
 3. Doświadczenie zawodowe
 4. Cele, dążenia, aspiracje
 5. Pasje i zainteresowania

» Optymistyczne spojrzenie na świat


Gdy skupiasz się wyłącznie na negatywnych emocjach i krytycznych komentarzach, w każdym działaniu zaczynasz dostrzegać przeszkody. Decyzje odkładasz na później, a gdy pojawi się pierwsze niepowodzenie po prostu poddajesz się. Negatywne przekonania nie pozwalają ci wyjść poza strefę komfortu, dlatego wprowadzenie zmian jest bardzo trudne. Kiedy myślisz pozytywnie działasz zupełnie inaczej. Znajdujesz w sobie odwagę do działania, niepowodzenie staje się lekcją i bodźcem do działania a nie największą porażką w życiu.

„ Ludzie sukcesu to ludzie optymistycznie patrzący w przyszłość. Nawet w czasach największych niepowodzeń nigdy nie tracą z oczu wizji" -10 przykazań skutecznej bizneswoman

A co dodacie od siebie? 
Jeżeli chcesz być na bieżąco z następnym wpisem to zachęcam do zaobserwowania bloga :)

You May Also Like

11 komentarze

 1. Optymizmu mi czasem brakuje.

  OdpowiedzUsuń
 2. Super wpis, czekam na kolejne części ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wiele prawdy tu napisałaś :) Skąd ja znam tą wieczną krytykę samej siebie? :) Nie mówiąc o nadmiernej skromności. Pamiętam jak na studiach pisałam tekst o zjawisku szklanego sufitu. Tam wówczas po raz pierwszy dostrzegłam różnicę pomiędzy skromnością u kobiet a tą u mężczyzn :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo przydatny tekst. Ja staram się nie krytykować, ale łapię sie czasem na tym, że to robię nieświadomie. Super pomysł z tym tekstem reklamowym:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Książka może byc przydatna dla początkujących ale na pewno trzeba mieć również predyspozycje do bycia prawdziwą bizneswoman. Przede wszystkim jest to upór, koncentracja i pracoholizm. I zwykle osoby, które odnoszą sukcesy w sferze zawodowej, nie mają zbyt szczęśliwego życia osobistego. Zawsze jest coś za coś i trzeba mieć to na uwadze.

  OdpowiedzUsuń
 6. No właśnie, pora skończyć z tą przesadną skromnością

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo przydatny wpis. Masz rację co do tej skromności. Warto się cenić i doceniać. Czekam na kolejne wpisy z tego cyklu.

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo fajny wpis. Krytyka samej siebie i nadmierna skromność...jakbym to znała :)

  OdpowiedzUsuń
 9. przydatne rady, czasami trudne w wykonaniu ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie wiem czego pozbyłabym się szybciej: pesymizmu czy krytycyzmu. Walka z własnymi przyzwyczajeniami i samą sobą jest najcięższa.

  OdpowiedzUsuń
 11. Rady dobre.
  Tylko trudno to wprowadzić w życie

  OdpowiedzUsuń