F. Miralles, H. Garcia: IKIGAI. Japoński sekret długiego i szczęśliwego życia

by - 16:42

ikigai, japoński sekret długiego i szczęśliwego życia,

Czym jest ikigai? To japońskie pojęcie można przetłumaczyć jako „szczęście płynące z bycia zajętym” i wiąże się ono z długowiecznością Japończyków, a zwłaszcza mieszkańców wyspy Okinawa. Dlaczego Okinawa? Dlatego że to tam na każde sto tysięcy mieszkańców przypada ponad dwudziestu czterech stulatków. Autorzy książki przybili do Ogimi, aby poznać społeczność w której żyje najwięcej stulatków. Zebrane wnioski z obserwacji zapisali właśnie w Ikigai. Japoński sekret długiego i szczęśliwego życia- pierwszej książce, która zgłębia tę filozofię z punktu widzenia psychologii popularnonaukowej i rozwoju osobistego.Według Japończyków każdy z nas ma swoje ikigai, czyli powód dla którego wstajemy codziennie z łóżka. Jednak nie zawsze potrafimy zdefiniować naszego sensu życia. Ludziom którzy mają z tym problem przychodzi na pomoc logoterapia- terapia, która za cel stawia odnalezienie sensu życia przez pacjenta. Ikigai jest swego rodzaju terapią, która sprawia, że mieszkańcy Okinawy dożywają tak długiego wieku.  Nawet po przejściu na emeryturę zostają aktywni zawodowo lub oddają się swoim pasjom.

Celem tej książki jest przede wszystkim wskazanie drogi do odnalezienia sensu życia oraz przekazanie wskazówek, które pomogą zapewnić zdrowie ciału i umysłowi. Jest wiele czynników, które wpływają na proces starzenia się. „Superstulatkowie” w swoich wypowiedziach przedstawionych w książce wskazują na zachowanie aktywnego  umysłu i ciała, odpowiedniej diety oraz kontaktów towarzyskich, jako sekret długowieczności. 

O życiu w Ogimi autorzy przeznaczyli kilka rozdziałów w których opisują swoje doświadczenia związane z przebywaniem pośród najstarszych mieszkańców. Poruszają kwestie kulturowe, które pomagają czytelnikowi poznać tamtejsze tradycje, wierzenia oraz zwyczaje. Mieszkańcy dużą wagę przykładają do odpowiedniej diety, która obfituje w naturalne przeciwutleniacze. Dlatego autorzy postanowili poświęcić temu zagadnieniu cały rozdział. Na koniec znajdziemy porcję ćwiczeń fizycznych (joga, radio taiso), które sprzyjają zdrowiu i długowieczności. Każde ćwiczenie jest opatrzone ilustracjami, obrazującymi poprawne ich wykonanie.
 

Podsumowując, książka wywarła na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Zawiera przydatne porady (zwłaszcza na temat stresu, odżywiania, stylu życia), które są proste i łatwe do wprowadzenia w życie od zaraz i bez rewolucyjnych zmian. Znalazłam w niej garść przydatnych informacji popartych naukowymi badaniami, które wplecione w treść nie nużą, a wręcz przeciwnie wzbudzają ciekawość i zapadają w pamięć. Na uwagę zasługuje nie tylko część merytoryczna, ale także wizualna. Wprost nie mogę oprzeć się intensywnemu kolorowi okładki. Prosta i estetyczna oprawa zachęca do sięgnięcia po Ikigai. Książka pomogła mi nieco poznać japońską kulturę, która tak bardzo różni się od kultury zachodu, gdzie pogoń za pieniędzmi, często kosztem własnego zdrowia jest najważniejsza. Niniejsza pozycja uświadamia, że w codziennym życiu zapominamy o tym co najważniejsze- celebrowaniu każdego dnia oraz odnalezieniu własnego ikigai, czyli sensu życia, który jest pierwotną siłą pozwalającą osiągnąć cele oraz dożyć stu a nawet więcej lat.

Za egzemplarz serdecznie dziękuję Wydawnictwu Muza SA


 Wydawnictwo: Muza ‖ Rok wydania: 2017 ‖ Liczba stron: 224

You May Also Like

6 komentarze

 1. Thanks for sharing such a nice post <3

  http://ohladymania.blogspot.com/

  .

  OdpowiedzUsuń
 2. Jeśli tak zachwalasz tą książkę i są w piej dobre sposoby na stres to chętnie zapoznam się z lekturą.
  Pozdrawiam,
  www.zaczytanawiedzma.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Hm do poradników podchodzę zazwyczaj sceptycznie, ale powiem szczerze, że do tego zachęciła mnie okładka. Na dodatek mówisz, że są tam praktyczne rady oraz nie będzie rewolucji tylko małe zmiany w życiu... warto. Chyba sobie taki egzemplarz kupię :)

  OdpowiedzUsuń
 4. z przyjemnością zajrzałabym do tego poradnika ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubię poradniki, chociaż zdecydowanie za szybko zapominam co w nich znalazłam. Kończy się to tym, że rzadko zdarza mi się wprowadzać poradnikowe rady w życie, nad czym ubolewam, bo pełno wszędzie naprawdę przydatnych i pomocnych :) E.

  OdpowiedzUsuń
 6. Muszę koniecznie przeczytać. Kocham takie pozycje <3

  OdpowiedzUsuń