Harry Potter... Książka, od której wszystko się zaczęło

by - 13:28

harry potter i kamień filozoficzny, j.k. rowling

Jedni nie lubią tej serii, inni nie potrafią jej zrozumieć, a jeszcze inni uwielbiają. Zapewne nie ma osoby na świecie, która nie słyszałaby o Harrym Potterze. Młody czarodziej zawładnął światem i szybko wyszedł poza karty powieści. Jego wizerunek zagościł na zeszytach, kubkach, długopisach i wielu innych gadżetach. 26 czerwca minęło dokładnie 20 lat od premiery „Harry Potter and the Philosopher's Stone”. J.K. Rowling zarys powieści przygotowała podczas oczekiwań na opóźniony pociąg. Pracę nad książką zakończyła w 1995 roku, następnie nawiązała współpracę z wydawnictwem Bloomsbury. Do dziś sprzedano 450 milionów kopii.

Mój egzemplarz Harry’ego ma już jakieś 15 lat i trzyma się całkiem dobrze. Pamiętam jakby to było zaledwie wczoraj. We wrześniu miałam rozpocząć naukę w czwartej klasie. Wakacje upływały pod znakiem nudy. Pewnego słonecznego popołudnia wzięłam do ręki egzemplarz leżący na półce. I od tamtego momentu to wszystko się zaczęło. Moja miłość do fantastyki, magii, pisania własnych historii a przede wszystkim do książek. Nie lubiłam czytać szkolnych lektur, ale po Harry’ego do biblioteki zaglądałam regularnie. 


Jeżeli ktoś zapyta mnie, jaka jest moja ulubiona książka z dzieciństwa, to odpowiedź jest oczywista. Cenię sobie tę serię za to, że otworzyła mi oczy na literaturę. Szkolne lektury przeważnie zniechęcają młodych ludzi do czytania. Ta pozycja pokazała mi, że książki nie gryzą, tylko wystarczy znaleźć odpowiedni gatunek i historię.

Na koniec mam dla Was kilka ciekawostek na temat „Harry Potter and the Philosopher's Stone”:

 • HP opublikowano 26.06.1997 w liczbie 500 kopii.
 • W 2016 roku sprzedano jedną z pierwszych kopii za 43 750 funtów.
 • W sumie sprzedano 450 milionów kopii.
 • Historię przetłumaczono na 79 języków.
 • HP podzielony jest na 17 rozdziałów.
 • Zawiera 77 869 wyrazów.
 • Smart, Spinks lub Spungen- autorka rozważała początkowo te trzy nazwiska dla postaci Draco.
 • Słowo „Mugol” w historii pojawia się 42 razy.

Z okazji dwudziestolecia wydano specjalną edycję „Harry Potter and the Philosopher's Stone” w barwach czterech domów.A może i Wasza miłość do książek zaczęła się od Harry'ego?

You May Also Like

12 komentarze

 1. Kocham Harry'ego Pottera! Kiedy byłam mała dziewczynką, moja kuzynka pokazała mi film. Nie rozumiałam go, ale zakochałam się w magicznym świecie. Po kilku latach przeczytałam całą serię i planuję w najbliższym czasie przeczytać ją po raz kolejny ♥
  Pozdrawiam, z radością dołączam do obserwujących ;*
  http://juliakordiak.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Aż wstyd się przyznać ale Harrego zaczęłam czytać dopiero w gimnazjum i jeszcze nie przeczytałam całego. :(
  W te wakacje planuję trochę nadrobić.
  Pozdrawiam.

  http://mareandbook.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. To była pierwsza książka, którą moja córka przeczytała samodzielnie. Nie chciała czytać ze względu na dysleksję, ale uwielbiała jak ja jej czytałam. Kiedy pojawił sie Harry Potter odmówiłam czytania bo wiedziałam, że jej tak bardzo zależy, że sama zacznie. I tak się stało. Potem czytała już wszystko sama, a dziś dosłownie połyka książki:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam dużo wcześniej, ale do Pottera mam ogromny sentyment. Dorastałam wraz z nim. ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Filmy obejrzałam, ale książki jeszcze mnie nie przekonały ;p
  http://malachowskaadrianna.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 6. Jakoś w marcu stwierdziłam, że w tym roku przeczytam w końcu całą serię o Harrym :) Nigdy jakoś nie miałam okazji, przeczytałam jedynie szóstą część, ale to tylko dlatego, że obejrzałam ekranizację poprzedniej i byłam bardzo ciekawa co będzie dalej. Pora to nadrobić :)! Pozdrawiam

  http://zaczytanazlosnica.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 7. Ta jest, moja miłość do książek rozpoczęła się od HP i dlatego ta pozycja na zawsze będzie zajmowała specjalne miejsce w moim serduchu. Dla mnie to zupełnie inny świat, świat idealny, w którym odnajduję się najlepiej. Uwielbiam przygody zawarte w tych książkach, uwielbiam bohaterów, fabułę. Całą serię zdążyłam przeczytać już 9 razy i wiem, że zrobię to jeszcze kilka.
  Pozdrawiam,
  www.bookmoorning.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 8. A ja jestem wybrykiem natury, Harrego poznałam stosunkowo niedawno, bo chciałam wiedzieć o czym tak wszyscy mówią. I wiecie co? Zakochałam się.

  http://odbijajacksiazki.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 9. Kiedyś, gdy byłam młodsza próbowałam go czytać. Nie dałam rady. Teraz mam już 21 lat i chyba jestem za stara :D ale ciągle mnie do tego ciągnie by po niego sięgnąć. :) Filmy kocham! <3

  OdpowiedzUsuń
 10. Najwspanialsze jest to, że saga o Harrym nie tylko dostarcza mnóstwa przyjemności podczas czytania, ale również otwiera oczy na wiele ważnych wartości, którymi powinniśmy się w życiu kierować. Sama napisałaś, że to dzięki Harry'emu odkryłaś miłość do fantastyki i pisania, co moim zdaniem kwalifikuje całą serię do powieści wszech czasów ;)
  http://favouread.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 11. Kiedyś czytałam cztery tomy. Coraz bardziej mam ochotę wrócić do Harrego i przeczytać całość :)
  Bardzo dobry wpis.
  Pozdrawiam
  kasiaiksiazki.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń