[RECENZJA] Sharon Huss Roat: #niewidzialna

by - 17:11


Vicky Decker nie lubi rzucać się w oczy. Najlepiej zaszyłaby się we własnym pokoju, aby tylko uniknąć kontaktu z ludźmi. Jest przeciętna, chorobliwie nieśmiała, nie ma znajomych a kontakt z ludźmi sprawia jej ogromny problem. Jej życie staje się trudniejsze, gdy jej jedyna przyjaciółka Jenna się wyprowadza. Jenna chwali się zdjęciami na z nowymi przyjaciółmi w przeciwieństwie do nieśmiałej Vicky. W odpowiedzi Vicky zakłada konto na Instagramie, stając się Observi. Observi jest duszą towarzystwa, dziewczyną obracającą się wśród gwiazd, bywającą na imprezach. W sieci jest gwiazdą z ogromną liczbą obserwatorów, tysiącami lajków i komentarzy. Wszyscy pragną się z nią przyjaźnić. Popularność Observi odkrywa przed nieśmiałą Vicky, że w prawdziwym życiu istnieje wiele osób takich jak ona, którzy czują się #samotni i #niezauważalni. Dziewczyna stara się im pomóc, uświadamiając im, że „ich widzi”, jednak najpierw msi zmierzyć się z własnymi problemami, odnaleźć w sobie odwagę i w realnym życiu stać się Observi.

Instagram to idealne miejsce, aby pokazać swoje „perfekcyjne życie”, które często jest jedynie naszym wyobrażeniem. Czy naprawdę poranne śniadanie spędzamy przy kubku gorącej kawy, maślanym rogaliku i najnowszym wydaniu Vogue'a? Być może nie, ale takie zdjęcie zawsze zbierze tysiące lajków i nowych obserwatorów. W sieci jesteśmy anonimowi i możemy być kim tylko chcemy pokazując wyimaginowaną rzeczywistość, ale Internet to także miejsce ludzi samotnych, którzy zdobywając obserwatorów mogą poczuć się zauważeni. Właśnie z tego powodu sięgnęłam po "#niewidzialną". Sharon Huss Roat porusza temat niezwykle istotny, gdy każdy z nas czy to w szkole, w tramwaju czy na ulicy siedzi z nosem w telefonie.

Vicky Decker to nastolatka panicznie bojąca się kontaktu z ludźmi. Jej lęki nasilają się gdy Jenna przenosi się do nowej szkoły. Vicky spędza przerwy ukryta w kabinie toalety, opuszcza zajęcia, nie potrafi nawiązać nowej znajomości. Na Instagramie publikuje zdjęcia przerobione w Photoshopie, na których bawi się na koncertach i przebywa w towarzystwie znanymi ludźmi. Mimo, iż żyje cudzym życiem jej profil zdobywa tysiące obserwatorów. Observi jest tą osobą, którą prawdziwa Vicky nie potrafi być w rzeczywistości. Jest dowcipna, żywiołowa, towarzyska i odważna, a co najważniejsze ma wielu „przyjaciół”. Vicky odkrywa, że w rzeczywistości nie tylko ona jest niezauważalna. Dostrzega, że ludzie ze szkoły, których miała za popularnych i lubianych są w rzeczywistości samotni. Observi zauważa ludzi samotnych i ignorowanych, a jej przesłanie podąża w świat i rozprzestrzenia się. Vicky musi wygrać ze strachem, że istnieje. Musi przestać myśleć, że jest głupia, żałosna, gorsza, że jest obiektem drwin. Czy uda jej się wygrać z samą sobą? Z pomocą przyjdzie jej Lipton, kolega ze szkoły, jednak tylko od Vicky zależy, czy pozwoli sobie pomóc.

how to disappear


„Observi nie bywa sama. Jest dowcipna, dzielna, energiczna… szczęśliwa. Jest wszystkim tym, czym ja nie jestem. Jest ucieczką od nieszczęścia.”

Ta historia urzekła mnie pod każdym względem. Naświetla problem dzisiejszego świata, jakim jest samotność, która dotyczy ludzi w różnym wieku i z różnych środowisk. Autorka przedstawiła go w realiach szkolnych, gdzie najtrudniej jest odnaleźć się ludziom nieśmiałym i nowym. Tacy ludzie szukają kontaktu w social mediach, gdzie mogą być lepszą wersją siebie, zupełnie jak Vicky i jej Observi. Vicky to świetnie wykreowana postać, której kibicowałam od samego początku w pokonaniu złowieszczych demonów.  Mimo swoich lęków przed kontaktem z ludźmi w odpowiedniej chwili potrafiła stać się silna i stawić czoło problemom.

"#niewidzialna" Sharon Huss Roat to książka poruszająca temat samotności, depresji, przyjaźni, odrzucenia i magii social media. To książka, która ujęła mnie za serce, a sprawiła to poniekąd postać Vikcy, którą autorka wykreowała niezwykle realistycznie. Jednak głębię historii stanowi jej przesłanie. Wokół nas żyje sporo osób, którzy borykają się z samotnością, a my ich nie dostrzegamy. Ale to także przesłanie dla samotnych, aby przezwyciężyli swoje lęki, które gromadzą się jedynie w ich głowach i zrobili ten mały, pierwszy krok w kierunku lepszego życia, zupełnie jak Vicky. Czy polecam tę książkę? Zdecydowanie tak! 

Za egzemplarz dziękuję
Wydawnictwo: HarperCollins Polska Rok: 2017 ‖ Liczba stron: 336
Tytuł oryginalny: How to Disappear Ocena: 6/6

You May Also Like

9 komentarze

 1. Książka wydaje się bardzo mądra i wartosciowa. Z tego, co piszesz wnioskuję, że jest to tytuł godny uwagi, więc chętnie po nią sięgnę.:)
  kocieczytanie.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Jestem bardzo ciekawa tej książki, słyszałam wiele pozytywnych opinii. To jest też coś, co dotyczy mnie, czy moich równieśników.
  pozdrawiam, polecam-goodbook.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawy temat na książkę, mądry i bardzo na czasie. Ciekawe ile taki osób jak bohaterka znamy z instagrama czy innych social media. Jestem ciekawa jak potoczą się losy bohaterki.
  Book Beast Blog

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawie się zapowiada ta książka :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Kocham książki o podobnej tematyce, a po tej recenzji na pewno sięgnę po ,,#niewidzialną". Kto wie, może dzięki niej i ja pokonam moje ,,demony"?
  Pozdrawiam,
  Alicja z http://zaczytanejeze.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 6. Sama mam główną bohaterką wiele wspólnego, tyle że u mnie nie jest to podszyte nieśmiałością i lękami - po prostu jestem introwertykiem i wole ciszę od ludzi ;) Ale książka mnie zainteresowała i zdecydowanie dorzucam ja do swojej chciej-listy.

  OdpowiedzUsuń
 7. Książka zdecydowanie "na czasie".

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo zachęcająca recenzja, muszę koniecznie zapamiętac ten tytuł!

  OdpowiedzUsuń