[RECENZJA] Jay Asher: Światło

by - 11:20Głośna ekranizacja Netflixa książki Jaya Ashera pt. „13 powodów” przyniosła rozgłos pisarzowi, mimo iż niniejsza historia została wydana już w 2009 roku. Niedawno  na rynku za sprawą Domu Wydawniczego Rebis pojawiło się tłumaczenie jego innej książki pt. "What Light”. „Światło” to młodzieżowy romans osadzony w świątecznym klimacie, który idealnie nadaje się na zimowe wieczory.

Last Christmas

Co roku Sierra i jej rodzina jadą  do Kalifornii, aby sprzedawać świąteczne drzewka. Dziewczyna kocha tę tradycję, która stała się częścią jej życia, jednak w tym roku jest inaczej. Od paru lat interes nie idzie tak dobrze jak niegdyś i to może być jej ostatni wyjazd do Kalifornii. Niespodziewanie na horyzoncie pojawia się tajemniczy i niezwykle przystojny chłopak- Caleb.  Dla Sierry, myśl, że nie wróci tutaj w przyszłym roku, staje się jeszcze boleśniejsza. Dziewczyna traci głowę dla Caleba, który nie cieszy się zbytnią sympatią. Czy ta znajomość ma szanse przetrwać? Czy Sierra powinna angażować się w krótki przedświąteczny romans?


Chłopak od choinek

Na początku sugerując się opisem z okładki, spodziewałam się nastoletniego bad boy’a. Bardzo ucieszyłam się, gdy moje podejrzenia okazały się mylne. Caleb swoim zachowaniem, oddaniem i pomocą jaką niósł lokalnej społeczności szybko zaskarbił sobie moją sympatię. Okazał się zupełnym przeciwieństwem „złego chłopca”. Niestety sekret skrywany  przez chłopaka nie wydał mi się aż tak poważnym problemem, aby zasłużył sobie na oschłe traktowanie ze strony mieszkańców. Caleb mimo wszystko musi mierzyć się z konsekwencjami swojego czynu oraz plotkami, które mają ogromną siłę.
Druga szansa

Jay Asher napisał dobrą historię w młodzieżowym klimacie, opowiadającą o przebaczaniu, dawaniu drugiej szansy i nieprzypadkowo osadzonej w klimacie świąt Bożego Narodzenia, w czasie miłości, radości i przebaczania. Niegdyś Caleb popełnił błąd, którego cenę wciąż płaci. Choć od tamtego czasu minęło już sporo lat, to mieszkańcy nie dają mu o tym zapomnieć. Dopiero Sierra dostrzega w nim chłopaka, którym jest teraz, a nie którym był parę lat temu. To ona daje mu szansę  i przekonuje ludzi, aby nie patrzyli na niego przez pryzmat tamtego feralnego dnia. Dziewczyna sprawia , że Caleb odzyskuje wiarę w siebie i wybacza sam sobie.


Między Kalifornią a Oregonem

Związek na odległość to poważna sprawa. To sprawdzian dla dwojga ludzi, sprawdzian ich wzajemnej miłości i zaufania. Niektórzy poddają się już na samym początku a inni starają się przetrwać próbę czasu. Ten temat porusza także autor, który postawił bohaterów przed takim wyborem. Sierra mieszka w Oregonie a Caleb w Kalifornii. Ich obawy były dla mnie niezrozumiałe, gdyż Kalifornia i Oregon leżą obok siebie a nie na drugim końcu Ameryki, a technologia nie jest im obca. Zastrzeżenia miałam także do zakończenia historii. Liczyłam, że autor pociągnie wydarzania dalej i ukaże rezultat decyzji Sierry, gdyż jej decyzja była ważna w tej historii. Epilog przedstawiający „coś więcej” byłby dobrym zwieńczeniem "Światła".


Podsumowanie

„Światło” J. Ashera to lekka książka w świątecznym klimacie, lecz nie najlepsza młodzieżówka, jaką czytałam. Książkę czyta się bardzo szybko, to lektura na jedno popołudnie z niezbyt skomplikowaną fabułą, niestety niepozbawiona wad. Historię skonstruowaną przez autora mogę określić mianem dobrej,  gdyż niesie ze sobą przesłanie i czytało mi się ją po prostu dobrze. Książka opowiada o przebaczeniu, odkupieniu, sile więzi rodzinnych i nastoletniej romantycznej miłości.


Za egzemplarz dziękuję

Wydawnictwo: Dom Wydawniczy RebisRok wydania: 2017 ‖ Liczba stron: 276 ‖ Ocena: 4/6 
Tytuł oryginalny: What LightWszystkim czytelnikom życzymy radosnych, spokojnych, spędzonych w ciepłej,  rodzinnej atmosferze i pełnych niespodziewanych prezentów świąt Bożego Narodzenia.
Kasia i Emil

You May Also Like

6 komentarze

 1. Już "13 powodów" nie przypadło mi do gustu, jak tego oczekiwałam, więc podejrzewam, że nie skuszę się na ten tytuł.

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam w planach, ale niezbyt szybko.:)
  Zdrowych, spokojnych, pełnych wiary i nadziei świąt Bożego Narodzenia.:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Już wiele słyszałam o tej książce, więc chętnie się jej przyjrzę:)

  Zdrowych i spokojnych Świąt:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Planuję! Liczyłam właśnie na niezobowiązującą świąteczną młodzieżówkę nie licząc, że zmieni moje życie, a jedynie na krótką i bardzo lekką rozrywkę. ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Mi książka nie przypadła zbytnio do gustu, była trochę niedopracowana i w pewnych momentach wręcz nudna. A wielka szkoda, bo książka miała potencjał ;)

  weronikarecenzuje.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Mi "Światło" bardzo przypadło do gustu, idealnie wczułam się w amerykańską atmosferę świąt ;) wiadomo, nie jest to literatura wyższych lotów, jednak do najgorszych też jej nie zaliczam ;)

  Pozdrawiam,
  korczireads.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń