[PRZEDPREMIEROWO] Robyn Schneider: Dzień ostatnich szans

by - 21:22

moondrive, literatura młodzieżowa, young adult


"Dzień ostatnich szans" to pierwsza powieść Robyn Schneider, po którą miałam przyjemność sięgnąć. Książka na pewno spodoba się miłośnikom "Gwiazd naszych wina" Johna Greena, ale i nie tylko. Nowa powieść autorki to niezwykle wciągającą historia o nastolatkach, którzy zmagają się nie tylko z chorobą, ale szukają także odpowiedzi na pytanie: "Co oznacza żyć własnym życiem?"

Nie taki był plan

Siedemnastoletni Lane Rosen ma zaplanowaną przyszłość. Jego priorytetem są studia na Uniwersytecie Stanford. Nastolatek musi mieć najlepsze wyniki, aby dostać się na uczelnię, dlatego każdy dzień poświęca na naukę do egzaminów, uczestniczy w dodatkowych zajęciach, uczęszcza na rozszerzone przedmioty. Jego perfekcyjny plan nie zawierał jednak miejsca na... chorobę. Gdy u chłopaka zostaje zdiagnozowana odporna na leki gruźlica, trafia on do ośrodka Latham House. Tam spotyka Sadie- dziewczynę, z którą parę lat temu przebywał na tym samym obozie. Niestety z nieznanych powodów dziewczyna nie pała do niego sympatią. Czy Lane odnajdzie się w nowej sytuacji? Czy gruźlica pokrzyżuje mu idealny plan na życie?


Niezwykli nastolatkowie

Dobra książka musi mieć dobrze wykreowanych bohaterów. Zaletą nowej powieści Schneider są niewątpliwie postaci oraz relacje, jakie tworzą się między nimi. Lane nie widzi świata poza książkami i egzaminami. Sadie, Nick, Marina i Charlie tworzą w Latham House grupę, która za nic ma chorobę. Łamią reguły panujące w ośrodku, wychodzą poza szereg, bo nie chcą, aby gruźlica  była nad nimi górą. Od ich grupy bije energia i radość. Autorka każdej z postaci nadała indywidualne cechy i zainteresowania, dzięki czemu nie wpadła w pułapkę tworzenia szablonowych postaci. Bohaterowie nie są idealni i przerysowani, ale prawdziwi. Mierzą się nie tylko z chorobą, ale również z wieloma decyzjami, które mogą wpłynąć na ich życie.


Dzień ostatnich szans

Uwielbiam książki, które nie tylko potrafią zainteresować fabułą, ale także niosą ze sobą przesłanie. „Dzień ostatnich szans” porusza kwestię wyborów. Lane miał dokładny plan na życie, w którym nie było miejsca na zabawę. Dopiero choroba i pobyt w Latham House uświadomiły mu jak wiele w życiu stracił. Zrezygnował z rzeczy, które sprawiały mu radość, na rzecz bycia doskonałym synem i najlepszym uczniem. Liceum stało się dla niego wyścigiem na najlepszą uczelnię. Dzięki Sadie zrozumiał czym jest prawdziwe życie, miłość, przyjaźń i co znaczy postępować wbrew zasadom. To nie choroba, ale miejsce i ludzie pozwoliły mu odkryć siebie na nowo. Lane otrzymał szansę, aby zweryfikować swoje dotychczasowe życie i wybory. Zrozumiał jak bardzo był nieszczęśliwy a pobyt w Latham House nauczył go cieszyć się życiem i dał mu drugą szansę, aby obrać inną drogę.


Być outsiderem

Ta książka doskonale przedstawia także problem bycia outsiderem. Każdy z mieszkańców ośrodka jest outsiderem, gdyż chorych na gruźlicę izoluje się od społeczeństwa. Pobyt w Latham House to nie kilkutygodniowy wypoczynek na świeżym powietrzu. Dla wielu z mieszkańców ośrodek stał się domem, a perspektywa opuszczenia go wbrew pozorom nie przynosiła radości. Ci, którzy opuścili Latham House, w oczach społeczeństwa nadal pozostawali „tymi co zarażają”. W prawdziwym życiu czekała ich samotność i odtrącenie. Z tym problemem zmagała się także Sadie. Dziewczyna bała się życia poza ścianami Latham House, gdyż dzięki pobytowi w ośrodku przestała być samotna, zyskała prawdziwych przyjaciół i dowiedziała się czym jest miłość.

Podsumowanie

„Dzień ostatnich szans” to książka, która zaskarbiła sobie moje uznanie. Lubię powieści z gatunku Young Adult, które poruszają poważne problemy, a jednocześnie zawierają nutkę humoru i naturalność.  Nowa książka Robyn Schneider porusza problem odrzucenia oraz odnalezienia swojego miejsca w świecie, z którym nastolatkowie mają często problem. Lane i Sadie otrzymali drugą szansę, aby zweryfikować swoje życie i zacząć podejmować decyzje za siebie i dla siebie. Ta książka nie pozostawi Cię obojętną. Może tak jak ja, gdy skończysz książkę, zastanowisz się nad tym co sprawia ci radość i czy podjęte przez ciebie decyzje są zgodne z twoimi przekonaniami a nie z oczekiwaniami bliskich. Najczęściej dopiero w obliczu choroby bądź innej tragedii uświadamiamy sobie, jakie było nasze życie i że było ono nudne. Dociera do nas, że własne pragnienia, marzenia,  rodzinę lub przyjaciół odsunęliśmy na bok, bo ważniejsza okazała się praca pod presją i pogoń za bogactwem. Zamiast doceniać to co mamy, pragniemy jedynie tego co mają inni. Nigdy nie wiemy, co przyniesie nam jutrzejszy dzień, a na przykładzie Lane'a uwierzysz, że nigdy nie jest za późno, aby obrać inną ścieżkę.


Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwo: Wydawnictwo Otwarte (Moondrive) ‖ Premiera: 28.02.2018 ‖ Liczba stron: 302
 Tytuł oryginalny: Extraordinary Means ‖ Ocena 6/6

You May Also Like

15 komentarze

 1. Jak do tej pory unikałam tego typu książek, ale po Twojej recenzji chyba się skuszę :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Tematyka mnie ciekawi,więc przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 3. O autorce nie słyszałam, a książka mnie zainteresowała :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo chciałabym przeczytać tę książkę, bo dawno nie czytałam nic podobnego :) To byłaby miła odmiana od kryminałów i thrillerów ^^
  Pozdrawiam serdecznie! :* Dolina Książek

  OdpowiedzUsuń
 5. Amazing review dear! Thanks for sharing! xoxo
  Vesna - Home Chic Club

  OdpowiedzUsuń
 6. Lubię, kiedy w książkach poruszane są takie ważniejsze tematy. "Gwiazd naszych wina" polubiłam, więc myślę, że i ta powieść przypadnie mi do gustu zwłaszcza, że ma dobrze wykreowanych bohaterów.
  Pozdrawiam ciepło ;*

  OdpowiedzUsuń
 7. Tak tak - coś w sam raz dla mnie. Książka zamówiona i będzie czytane :) Odpuściłam sobie tę poprzednią książkę tej autorki bo zbierała dość mieszane recenzje ale tym razem nie odpuszczę :)

  OdpowiedzUsuń
 8. O książce po raz pierwszy czytam, ale mogłaby mi się spodobać :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Od dawna o niej marzę!
  Musi być cudowna

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie lubię książek o trudnej tematyce, więc nie skuszę się, chociaż piszesz o tej książce bardzo intrygująco :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo spodobał mi się tytuł książki :D

  OdpowiedzUsuń
 12. Czytałam tę książkę. Jak dla mnie jest genialna :)

  OdpowiedzUsuń
 13. sprawdze to ksiazke na pewno! :D

  OdpowiedzUsuń
 14. Uwielbiam książki tego typu więc na pewno dołączy do reszty moich książek.

  OdpowiedzUsuń
 15. Z twojego opisu wygląda, że książka mogłaby przypaść mi do gustu, więc na pewno zapiszę sobie ten tytuł...

  OdpowiedzUsuń