[RECENZJA] Claudia Gray: Milion światów z tobą

by - 21:27

wydawnictwo jaguar


Kiedy sięgnęłam po pierwszy tom trylogii Firebird miałam tylko jedno skojarzenie: The Flash! Dlaczego? Gdyż pierwszy raz z alternatywnymi wymiarami zetknęłam się właśnie oglądając ten serial. Claudia Gray napisała historię, której akcja rozgrywa się w różnych wszechświatach, których łączy tylko jedno- ci sami ludzie.

Tylko ona może ocalić multiwszechświat

Rodzice Marguerite Caine skonstruowali niebywałą technologię, pozwalającą na podróżowanie do alternatywnych rzeczywistość. Technologia Firebird miała jedynie zrewolucjonizować świat nauki i udowodnić, że można dokonać rzeczy z pozoru niemożliwych. Jednak para naukowców nie spodziewała się, że stworzona przez nich technologia może stać się bronią umożliwiającą zniszczenie wszechświatów.  Marguerite zostaje wciągnięta w niebezpieczną grę. Jej wersja z uniwersum Triadu ma jedno zadanie – zabić Marguerity z różnych wymiarów i doprowadzić do ich zniszczenia. Teraz dziewczyna musi podążać za swoją złą wersją, aby zapobiec jej działaniom i zniweczyć plany Triadu. Czy uda jej się ocalić wszechświaty, które Triad skazał na zagładę? 

Różne oblicza bohaterów

Zaryzykuję stwierdzenie, że trylogia Firebird to jedyna taka seria, gdzie poznajemy różne oblicza bohaterów i możemy zdecydować, która ich wersja podoba nam się najbardziej. Bohaterowie podróżując do alternatywnych wszechświatów, muszą zmierzyć się z różnymi wersjami siebie, które żyją w innym środowisku i często przejawiają zupełnie inne cechy osobowości. Najlepszym tego przykładem jest postać Paula, w którym zaszła największa zmiana. Młody naukowiec zmaga się z konsekwencjami rozszczepienia, które pozostawiły bliznę na jego duszy, wyzwalają w nim jego mroczną stronę. Także Marguerite musi stawić czoło swojej złej wersji, która jest zdolna do wielu okropieństw. Losy wszechświatów zależą teraz wyłącznie od młodej Caine. Dziewczyna wielokrotnie znajdzie się na granicy życia i śmierci, a jej decyzje będą mieć wpływ na losy osób, które kocha. Czy uda jej się powstrzymać swoją złą wersję?

Nie tylko romans

W pierwszym tomie mieliśmy do czynienia z wyraźnym trójkątem miłosnym. Początkowo motyw ten mnie nie przekonywał, jednak z kolejnym tomem relacja pomiędzy Paulem, Theo i Marguerite ewaluowała. Cieszę się, że autorka ukierunkowała uczucia bohaterki na jednego z mężczyzn, zamiast dalej ciągnąć historię z trójkątem. W serii Firebird relacje międzyludzkie odgrywają dużą rolę. Claudia Gray przedstawiła nie tylko relacje pomiędzy dwójką zakochanych ludzi, relacje między przyjaciółmi, ale także relacje między rodzicami a dziećmi, pokazując zarazem do czego rodzice są zdolni, aby chronić lub uratować swoje dziecko.

Nie bez skazy

Niestety ta książka nie jest bez skazy. Autorka w jednym z początkowych rozdziałów streściła całą fabułę z poprzednich tomów. Dla osoby, która czytała poprzednie tomy rok temu, takie przypomnienie może okazać się przydatne, jednak dla mnie był to po prostu zwykły zapychacz, gdyż z serią jestem na bieżąco. Niestety w książce takich zapychaczy jest jeszcze trochę. Autorka w każdym tomie zaskakiwała mnie wykreowanymi światami, które były oryginalne i fascynujące. Tym razem niestety nie nacieszyłam się opisywanymi wymiarami, gdyż Marguerite w każdym z nich gościła dość krótko. Spowodowało to bardzo szybki rozwój akcji. Lubię szybkie tempo, jednak uważam, że autorka mogłaby zrezygnowała z większości zapychaczy (czytelnik jest osobą inteligentną i powtarzanie po raz setny tego co oczywiste jest czynnością zbędną) a skupić się na rozwinięciu wydarzeń w alternatywnych wszechświatach.

Podsumowanie

"Milion światów z tobą" to bardzo dobre zwieńczenie serii Firebird, które jest dynamiczne i trzymające w napięciu. Trylogia Firebird to jedna z lepszych serii dla młodzieży z gatunku science-fiction, którą charakteryzuje niebanalny pomysł na fabułę oraz lekki styl. Ta część była taka, jakiej oczekiwałam- porywająca, emocjonalna i niebezpieczna Cieszę się, że miałam okazję przeczytać serię Firebird.

 Za egzemplarz dziękujęWydawnictwoJaguar ‖ Rok wydania: 2018 ‖ Liczba stron: 416
Tom: III ‖ Cykl: Firebird ‖ Tytuł oryginalny: Million Worlds With You
Ocena: 5/6

Przeczytaj także recenzję II tomu: Dziesięć tysięcy słońc nad tobą
Przeczytaj także recenzję I tomu: Tysiąc odłamków ciebie

You May Also Like

6 komentarze

 1. Nie jestem fanką gatunków, ale ten pomysł z różnymi wersjami bohaterów - intrygujący!

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie czytałam żadnej książki z tej serii i póki co nie mam na to czasu ;)

  Pozdrawiam ciepło

  OdpowiedzUsuń
 3. Z chęcią bym przeczytała :) Okładka jest śliczna :)
  http://whothatgirl.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Fabuła wydaje się dość oryginalna i myślę, że nawet te zapychacze nie są takie złe-osobiście bardzo lubię, kiedy autor przypomina nam, co się wydarzyło w poprzednim tomie. Jednak ta seria zebrała wiele negatywnych recenzji i niejednokrotnie zmieszano ją z błotem, co skutecznie mnie do niej zniechęciło. Dlatego myślę, że na razie sobie odpuszczę.
  Pozdrawiam ♡

  OdpowiedzUsuń
 5. Seria ta kusi przede wszystkim okładkami, ale nie wiem, czy skusi mnie na tyle, żeby przeczytać

  OdpowiedzUsuń
 6. Okładka książki po prostu przepiękna. Postaram się kiedyś przeczytać tą książkę :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń