[RECENZJA] S. B. Kaufman, C. Gregoire: Kreatywni. I masz pomysł na wszystko

by - 18:42

Wired to Create: Unraveling the Mysteries of the Creative Mind. S. B. Kaufman, C. Gregoire.

Kreatywność kojarzy nam się z zawodami artystycznymi oraz branżą marketingową. Kreatywność przydaje się także blogerom, dla których oryginalny i ciekawy blog oraz wpisy to podstawa. Zdecydowałam się sięgnąć po „Kreatywni. I masz pomysł na wszystko” S. B. Kaufman i C. Gregoire , aby znaleźć inspirację dla siebie jako blogerki i pisarki (hobbystycznej). Czy w książce znalazłam to czego szukałam?

Brytyjski psycholog Graham Walls przedstawił teorię, głoszącą, że proces twórczy składa się z czterech faz: przygotowania (zebranie informacji), inkubacji (dojrzewanie pomysłu), olśnienia (zrozumienie) i weryfikacji (argumentacja pomysłu). Jednak w rzeczywistości proces twórczy nie jest tak uporządkowany. W przeciągu lat badania wykazały, że ludzie kreatywni przeskakują pomiędzy tymi procesami myślowymi. O czym to może świadczyć? Nie bez powodu mówi się, że kreatywni ludzie mają „chaos w głowie”, gdyż ich proces twórczy ulega ciągłym zmianom.

Kreatywność zaczyna się już w dzieciństwie. Shigeru Miyamoto był małym chłopcem, który w dzieciństwie sam robił sobie zabawki, rysował komiksy i tworzył fantastyczne światy we własnej wyobraźni. Gdy Miyamoto dorósł stworzył i zaprojektował popularna grę Mario Bros, konsolę Wii oraz nadzorował powstanie wielu gier Nintendo. O czym to świadczy? Shigeru mimo dorosłości nie stracił zmysłu zabawy. Kreatywność rodzi się w nas już od najmłodszych lat, poprzez zabawę, a potem rozwija się wraz z wiekiem

Dużą rolę w kreatywności odgrywa także pasja. Kreatywne myślenie nie zrodzi się w nas, jeśli robimy coś, czego z całego serca nienawidzimy. Pasja to miłość od pierwszego wejrzenia, która zmienia i ożywia pracę człowieka. Jeśli lubimy coś robić, to wkładamy w to całe swoje serce, co ostatecznie przekłada się na lepsze projekty.

W książce mówi się nie tylko o pasji i zabawie, ale także o uważności, wrażliwości, intuicji i samotności, które wpływają na odkrycie naszej kreatywności. Autorzy przyglądają się pracy i życiu takich osób jak Frida Kahlo, Thomas Edisona, John Lennon, Michael Jackson, Shigeru Miyamoto i opisują swoje spostrzeżenia, aby pomóc czytelnikom lepiej zrozumieć kreatywność. Oprócz tego otrzymujemy wiele ciekawostek z życia znanych ludzi.

„Kreatywni. I masz pomysł na wszystko” S. B. Kaufman i C. Gregoire to ciekawa pozycja, która ma za zadanie zainspirować czytelnika i zwrócić jego uwagę na nawyki, które składają się na twórcze myślenie, jednak nie jest to książka, po przeczytaniu której otrzymamy klucz do kreatywności bądź pomysł na technologię, która zrewolucjonizuje świat. „Kreatywni. I masz pomysł na wszystko” nie jest także książką typowo naukową, przez którą czytelnik brnie jak przez zaspy, lecz to pozycja napisana przystępnym językiem, bazująca na badaniach i nauce, wzbogacona o opowieści z życia znanych artystów. Książka przekazuje wiele ciekawostek z dziedzin neurologii i psychologii ukazujących złożoność ludzkiego umysłu, lecz oczekiwałam po niej czegoś więcej. Zabrakło mi ilustracji bądź ćwiczeń na kreatywność, które wzbogaciłyby pozytywnie ową pozycję.


Za egzemplarz dziękuję
Wydawnictwo: Muza ‖ Rok: 2018 ‖ Liczba stron: 320 ‖ Ocena: 4/6
Tytuł oryginalny: Wired to Create: Unraveling the Mysteries of the Creative Mind

You May Also Like

2 komentarze

  1. Mimo, że lubię tego typu pozycje. To jednak kreatywność do znudzenia jest wałkowana na MOICH STUDIACH.

    OdpowiedzUsuń
  2. Temat jest ciekawy-kreatywność to coś co poznaję od najmłodszych lat. Nie ciągnie mnie jednak do tej książki. Wydaje mi się, że nie znalazłabym w niej tego, czego oczekuję, a przedstawiane tutaj osoby niezbyt mnie interesują.

    Pozdrawiam ;*

    OdpowiedzUsuń