Odnaleźć swoje ikigai - Hector Garcia, Francesc Miralles: Trening ikigai. Japońska sztuka codziennej radości [RECENZJA]

by - 08:20

Wydawnictwo Muza.

Ikigai to sens życia, marzenie, które każdego dnia dodaje ci energii i motywuje do działania. W dosłownym tłumaczeniu brzmi „coś, z powodu czego warto żyć”. Hector Garcia i Francesc Miralles w nowej książce - "Trening ikigai. Japońska sztuka codziennej radości", korzystając z wiedzy zdobytej w Japonii, przedstawiają ćwiczenia i metody dzięki, którym odnajdziemy swoje ikigai – marzenia, szczęście i pasje.

Trening ikigai skupia się na odnalezieniu równowagi pomiędzy nasza przeszłością, teraźniejszością a przyszłością. Przeszłość niesie za sobą wiele życiowych lekcji, a przyszłość spełnienie pasji i marzeń. Aby odnieść sukces, odkryć swój potencjał i spełnić wyznaczone cele, trzeba podjąć działania już teraz, zrozumieć, że nie należy uginać się pod ciężarem przeszłości, ponieważ zawsze mamy swobodę podejmowania decyzji.

Książka podzielona jest na cztery części. Pierwsza część dotyczy podróży przez naszą przyszłość. Oczywiście nie wiemy co przyniesie nam kolejny tydzień, miesiąc czy rok, ale możemy wpływać na to jak nasze życie może wyglądać w tym czasie. Autorzy zabierają czytelnika w podróż pociągiem do określenia zamierzonych celów. Czytelnik w proponowanych ćwiczeniach określa swoje cele, zadania, które przybliżą go do ich osiągnięcia i przeszkody, które pojawią się na tej drodze. Jednocześnie autorzy ćwiczeń zamieszczają pomocne przykłady, które pomagają czytelnikowi jak najlepiej zrozumieć sens zadania.


Druga część książki zabiera czytelnika w podróż do przeszłości, która ma na celu przypomnieć czytelnikowi o jego marzeniach z dzieciństwa, rzeczach, które sprawiały mu radość i dawały szczęście oraz rozwija popularne pojęcie „slow life”. Trzecia część porusza kwestię chwili obecnej i zachowań, nad którymi warto popracować lub zmienić (np. organizacja czasu, wielozadaniowość).  Jedną z porad, na którą zwróciłam szczególną uwagę było panowanie nad emocjami za pomocą pisania. Metodę tę potwierdzono naukowymi badaniami i wykazano, że osoby zapisujące swoje uczucia na papierze czuli się zdrowsi (pozbywali się negatywnego balastu emocji nagromadzonych w ciągu dnia) niż osoby, które tego nie robiły. Ostatni rozdział zawiera 35 praktycznych wskazówek, jak osiągnąć swoje ikigai.

"Trening ikigai. Japońska sztuka codziennej radości" to bardzo dobre uzupełnienie poprzedniej książki autorów. Hector Garcia i Francesc Miralles opierając się na swoich doświadczeniach i wiedzy zdobytej podczas podróży do Japonii, napisali ciekawy poradnik samodoskonalenia, który zawiera w sobie mnóstwo ćwiczeń motywujących krok po kroku prowadzących czytelnika do osiągnięcia jego ikigai. Książka oprócz części praktycznej zawiera także wiele ciekawostek dotyczących kultury japońskiej, co dodatkowo działa na jej plus. Zadania proponowane w poradniku są uniwersalne i może wykorzystać je każdy, niezależnie od wieku. Ja przez najbliższy czas nie zamierzam wypuszczać go z rąk, wykorzystując  w pełni porady w nim zawarte i zachęcam Was do zapoznania się z tą pozycją.

Za egzemplarz serdecznie dziękuję Wydawnictwu Muza SA


 Wydawnictwo: Muza ‖ Rok: 2018 ‖ Liczba stron: 300 
Ocena: 5/6

You May Also Like

3 komentarze

 1. Nie słyszałam jeszcze o tych książkach. Chętnie bym przeczytała te wszystkie porady. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie przepadam za poradnikami, nawet jeśli związane są z Japonią czy jej kulturą, więc sobie odpuszczę :D
  http://whothatgirl.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię książki o Japonii i pojęciach związanych z tym krajem, ale nie lubię takich poradników, więc i po tę pozycję nie sięgnę.

  Biblioteka-wspomnien.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń