Trish Cook: W blasku nocy [RECENZJA]

by - 19:09Po sukcesie „Gwiazd naszych wina” autorzy masowo zaczęli pisać książki opowiadające o bohaterach, których życie determinuje choroba. Mamy oprócz Hazel (Gwiazd naszych wina) także Kate chorującą na raka (Promyczek – Kim Holden), Maddy, która cierpi na brak wrodzonej odporności (Ponad wszystko - Nicola Yoon), Rachel choruje na białaczkę (Earl i ja i umierająca dziewczyna - Jesse Andrews) a Katie Pierce z „W blasku nocy” cierpi na rzadką chorobę zwaną skórą pergaminową. Ludzie z chorobą XP cierpią na ekstremalną wrażliwość na promieniowanie ultrafioletowe i doznają poważnych poparzeń w wyniku choćby kilkuminutowej ekspozycji na słońce. Zniszczenia, które dokonuje promieniowanie, prowadzą do nieodwracalnych zmian w DNA.

Lubię książki young adult poruszające taką tematykę, dlatego z chęcią sięgnęłam po ten tytuł. Drugim powodem była choroba głównej bohaterki, która do tej pory była mi nieznana zarówno w literaturze jak i w życiu.

A wszystko to przez zeszyt

Siedemnastoletnia Katie cierpi na rzadką genetyczną chorobę, która uniemożliwia jej opuszczenie domu za dnia. Dziewczyna właśnie skończyła liceum, choć pobierała lekcje w domu. Gra na gitarze i przyjaźni się z Morgan. Kiedy przychodzi noc, dla innych to pora snu, lecz dla nastolatki dopiero zaczyna się dzień. Pewnego dnia opuszcza swój pokój i udaje się na stacje kolejową, aby zagrać na gitarze dla przechodzących podróżnych. Nieoczekiwanie jednym z jej słuchaczy staje się Charlie – chłopak, w którym Katie od dawna była zadurzona. Zaskoczona dziewczyna wpada w panikę i z roztargnienia gubi zeszyt z piosenkami. Ta noc okazuje się jedyna w swoim rodzaju i daje początek nowej przyjaźni oraz szansę na zmianę.


Katie vs choroba

Katie Pierce to sympatyczna i ciekawie wykreowana postać. Dziewczyna mimo choroby stara się żyć normalnie. Jest ambitna, zabawna i trochę nieśmiała. Jej miłością jest gra na gitarze i oczywiście Charlie Reed- była gwiazda sportu i chłopak, który może mieć każdą. Uwielbiam w tego rodzaju literaturze silne bohaterki i Katie jest jedną z nich. W obliczu choroby idzie na przód i odnajduje w sobie odwagę, aby podjąć ryzyko i zawalczyć o swoje marzenia. Na uwagę zasługuje także niezwykła relacja łącząca Katie z jej ojcem. Uważam, że to ważny element w powieściach dla młodzieży.

Początkowo sądziłam, że Charlie okaże się pewnym siebie i przebojowym chłopakiem (jak na gwiazdę sportu przystało), ale autorka zaskoczyła mnie, przedstawiając go jako pracowitego i czarującego chłopaka, którego marzenia legły w gruzach przez własną głupotę.

Oryginalnie?

Historia Katie i Charliego nie należy do oryginalnych. To kolejna opowieść o chorej dziewczynie i chłopaku, których połączyła miłość. Przewidywalna fabuła niestety nie wyróżnia tej książki spośród setki innych powieści poruszających podobną tematykę. Historia jest spójna, a przyjemny styl autorki sprawia, że przez książkę się płynie, jednak było w niej jedno wydarzenie, które działa na niekorzyść tej historii. Katie w pewnym momencie wykazała się kompletnym brakiem odpowiedzialności, pomysłowości i zaradności. Jako osoba chora na XP, dla której zakryta skóra to podstawa, okazała się pod tym względem mało wyedukowaną osobą .

Podsumowanie

„W blasku nocy” to bardzo urocza powieść z gatunku Young Adult, opowiadająca o pierwszej miłości osadzonej w letnim klimacie, o wykorzystywaniu szansy zesłanej przez los, walce o marzenia oraz tajemnicy, która może wszystko zmienić. Cieszę się, że miałam okazję przeczytać książkę Trish Cook i poznać życie nastolatki cierpiącej na nieuleczalną chorobę, która dotyka jedną osobę na milion w Europie i Stanach Zjednoczonych. Czy jesteś w stanie wyobrazić sobie takie życie? Historia Katie momentami bawi, ale przede wszystkim porusza serce i motywuje do czerpania radości z życia. Jeśli lubisz książki o takiej tematyce, które w dodatku przeczytasz w jedno popołudnie to „W blasku nocy” będzie dla ciebie lekturą idealną.


Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Jaguar


WydawnictwoJaguar ‖ Rok wydania: 11.07.2018 ‖ Liczba stron: 272 ‖ Ocena: 4/6 
Tytuł oryginalny: Midnight Sun

You May Also Like

11 komentarze

 1. Książka jak wiele innych historii, ale dla relaksu może fajnie po nią sięgnąć :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Oj nie, już mam chyba dosyć nastolatkowych historii gdzie główna bohaterka jest chora na jakąś bardzo rzadka chorobę. Oglądałam ponad wszystko i było całkiem okej ale skoro mówisz że w blasku nocy jest przewidywalne i niczym się nie wyróżnia to sobie odpuszczę te młodzieżowke😊

  OdpowiedzUsuń
 3. Muszę przeczytać, bo chce obejrzeć film.:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie słyszałam o tej chorobie, na którą cierpi główna bohaterka. W zasadzie skoro podobało mi się gwiazd naszych wina, to i ta być może przypadłaby mi do gustu. Mimo że nie jest w swojej wymowie oryginalna, to skoro określasz ją jako uroczą, jest warta wzięcia pod uwagę:)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja nie czytałam żadnej z książek, które wymieniłaś, łącznie z opisywaną w tym wpisie. Mam obawy przed sięganiem po młodzieżówki z takimi wątkami, bo łatwo jest je sprowadzić do banału niestety.

  OdpowiedzUsuń
 6. Wydaje mi się, że poruszy mnie mocno ta książka. Z chęcią po nią sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 7. Zachęcająca recenzja :) Książka wydaje się być interesująca, tym bardziej, że porusza ważne kwestie.

  OdpowiedzUsuń
 8. Z jednej strony ciekawi mnie ta książka, bo zbiera naprawdę sporo pozytywnych opinii, ale z drugiej... jakoś nie przepadam za wątkiem choroby :(

  Zabookowany świat Pauli

  OdpowiedzUsuń