Obserwuję cię - Teresa Driscoll [PRZEDPREMIEROWO]

by - 20:30


To co spotkało Ellę mogło przytrafić się każdemu z nas. Ella Longfield wsiadając do pociągu nie sądziła, że ta podróż odciśnie na niej swoje piętno. Tym samym pociągiem podróżowały także Sarah i Anna, które jechały do Londynu świętując zdane egzaminy. Wkrótce do nastolatek przyłącza się dwóch nieznajomych mężczyzn. Początkowo Ella nie widzi w tym nic dziwnego, póki nie dowiaduje się, że tych dwoje właśnie opuściło więzienie. Kobieta długo waha się czy powinna interweniować w tej sprawie, bo jako matka nastoletniego syna, czuje się w obowiązku przestrzec dziewczyny przed nieznajomymi. Ostatecznie Ella rezygnuje i przenosi się do innego wagonu. Nazajutrz okazuje się, że Anna zaginęła. Dręczona wyrzutami sumienia Ella zgłasza się na policję jako świadek… Mija rok a Anna nadal pozostaje uznana za zaginioną zaś Ella otrzymuje anonimowe pogróżki.

A co ty byś zrobił?

Co sprawia, że ta książka wyróżnia się na tle innych thrillerów? Otóż sytuacja w jaką została wplątana Ella mogła przydarzyć się każdemu z nas. Co zrobiłbyś na miejscu Elli? Ciężko odpowiedzieć na to pytanie, choć sądzę, że wielu z nas postąpiłoby podobnie jak główna bohaterka. Ella podjęła decyzję i musi ponieść jej konsekwencje. Zgłosiła się na policję, aby pomóc w poszukiwaniach, jednak kiedy jej nazwisko wyciekło do prasy, stała się obiektem nienawiści. Ukazanie historii z perspektywy świadka uważam za bardzo dobry i dość oryginalny zabieg, gdyż osobiście nie czytałam jeszcze książki, w której mogłabym poczuć emocje, jakie targają świadka. Autorka umiejętnie zarysowała sytuację Elli, która musi mierzyć się z osądem, dziwnymi spojrzeniami, listami z pogróżkami od tajemniczego obserwatora oraz własnym sumieniem.

Z różnych perspektyw

Historia została przedstawiona z perspektywy kilku bohaterów – Elli jako świadka, Sarah –przyjaciółki Anny, ojca zaginionej i prywatnego detektywa. Pozwala to czytelnikowi poznać historię z różnych punktów widzenia. Każda z wymienionych postaci skrywa jakąś tajemnicę, która intryguje. Historia poprowadzona w ten sposób wbrew pozorom nie podaje czytelnikowi odpowiedzi na talerzu, lecz serwuje wiele interesujących i zagadkowych wątków. Autorka od samego początku zatrzymała mnie przy lekturze,  gdyż za wszelką cenę chciałam poznać sekrety Anny, jej rodziców i przyjaciół.

Nie tylko opowieść o zaginionej dziewczynie

„Obserwuję cię” to nie tylko thriller z ciekawie skonstruowaną intrygą, ale także opowieść o rodzicielstwie. Nie ma w życiu rodzica nie gorszego od straty ukochanego dziecka. Autorka ukazała rodzicielstwo z różnych perspektyw. Pokazała smutek i ból z którymi mierzą się rodzice Anny, a także jak wygląda bycie rodzicem nastolatka i rodzicem pierwszego dziecka.

Podsumowanie

Podsumowując „Obserwuję cię” to lekki aczkolwiek wciągający thriller z znakomicie skonstruowaną intrygą. Autorka przyciągnęła mnie do swojej opowieści już na samym wstępie i zatrzymała aż do samego końca. Z zaintrygowaniem śledziłam losy bohaterów, odkrywając ich tajemnice i szukając odpowiedzi na pytanie – „Co tak naprawdę wydarzyło się w Londynie?”. Wisienką na torcie jest oczywiście zakończenie, które spaja fabułę i serwuje zaskakujące odpowiedzi. Myślę, że „Obserwuję cię” idealnie sprawdzi się na jesienny wieczór.

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję:Wydawnictwo: Sine Qua Non ‖ Premiera: 19.09.2018 ‖ Liczba stron: 360
Tytuł oryginalny: I Am Watching You   ‖ Ocena: 5/6

You May Also Like

7 komentarze

 1. Dodaję na moją listę książek do przeczytania ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Z jednej strony mam ogromną ochotę na tę książkę, a z drugiej niekoniecznie. Nie wiem, z czego to wynika. Chyba jest tej książki wszędzie trochę za dużo :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Chyba aż sięgnę, bo brzmi bardzo ciekawie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Zapowiada się bardzo interesująco i zapisuje na moją już długa listę książek do przeczytania. 😉

  OdpowiedzUsuń
 5. Na mnie niestety nie zrobiła jakiegoś wielkiego wrażenia, wydała mi się przeciętna :/

  Pozdrawiam, Jabłuszkooo ♡
  Szelest Stron

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo chciałabym przeczytać, wszyscy mówią o tej książce, a ja jej jeszcze niestety nie posiadam :)

  OdpowiedzUsuń