Dziwna pogoda - Joe Hill [RECENZJA]

by - 15:06


"Dziwna pogoda” to zbiór czterech ciekawie napisanych i klimatycznych nowelek autorstwa Joe Hilla, a dokładniej Josepha Hillstorma Kinga, syna Stephena Kinga. Wbrew tytułowi w historiach nie chodzi o pogodę, lecz o ludzką naturę. Autor serwuje czytelnikom historie, które opowiadają o smutku, chorobie, przemocy i strachu. Nie są to historie do końca utrzymane w klimacie horroru, ale wszystkie wywołują w odbiorcy uczucie niepokoju.

Zdjęcie

„Zdjęcie” to opowieść o chłopcu, który musi stawić czoło tajemniczemu mężczyźnie uzbrojonemu w aparat, który za pomocą zrobionych zdjęć wymazuje fragment pamięci fotografowanej osoby. I to właśnie ta historia najbardziej mi się podobała, gdyż była niezwykle emocjonalna, mroczna i przerażająca. Wspomnienia, nie ważne czy są dobre czy złe, są dla każdego z nas niezwykle cenne, a ich utrata to ogromny ból, który autor doskonale przedstawił na kartach tej historii.

Naładowany

„Naładowany” to opowieść o niedocenionym ochroniarzu, który w centrum handlowym powstrzymuje masową zabójczynię i staje się bohaterem, lecz pewna wścibska dziennikarka postanawia przyjrzeć się tej sprawie z bliska. Zanim czytelnik dotrze do głównego wątku historii zostaje zapoznany z wydarzeniami dziejącymi się parę lat wcześniej i wydawać mogłoby się, że nie mają one związku z całą opowieścią. Jest to założenie mylne, lecz zabieg ten osobiście mnie zniechęcił do całej historii. Ta historia najbardziej dotyka ludzkiej natury a autor zwraca uwagę na problem rasizmu, dyskryminacji i przemocy. Jednocześnie „Naładowany” to trzymająca w napięciu gra w kotka i myszkę, w której coraz bardziej daremne starania strażnika o ukrywanie zbrodni doprowadzają do zaskakującego zakończenia.

Wniebowzięty

Trzecie opowiadanie zatytułowane „Wniebowzięty” przedstawia Aubrey'a, który mimo lęku wysokości decyduje się skok ze spadochronem, aby zaimponować ukochanej Harriet. Bo czego nie robi się dla miłości? Jednak nie wszystko udaje się po myśli spadochroniarza. Aubrey ląduje na dziwnej chmurze, która potrafi spełniać jego pragnienia. „Wniebowzięty” zabiera czytelnika w nieco inny klimat, niż poprzednie dwa opowiadania. Tym razem mamy więcej elementów charakterystycznych dla science-fiction. Pomysł na fabułę jest dobry, jednak z jego wykonaniem autorowi nie poszło najlepiej. Historia choć nawiązuje do nieszczęśliwej miłości, lękach i życiu w to momentami nuży życiowymi przemyśleniami

Deszcz

„Deszcz” to opowiadanie najbardziej związane z tytułową pogodą. Mieszkańcy Bourder w stanie Kolorado doświadczają dziwnej anomalii pogodowej, gdzie z nieba zamiast kropli deszczu spadają ostre kryształki, które doprowadzają do śmierci wielu nich... Ta opowieść najbardziej zapada w pamięć. W ostatnim czasie bardzo dużo mówi się o wpływie człowieka na przyrodę, która jest jednym z najbardziej śmiercionośnych i zaskakujących zjawisk, a w dodatku jej skutków nie można dokładnie przewidzieć. Napięcie i oczekiwanie mieszkańców czekających na kolejny deszcz niosący ze sobą śmierć udziela się także czytelnikowi a Hill jednocześnie odsłania mroczną naturę człowieka, która ujawnia się w chwili walki o przetrwanie, gdy prawo przestaje obowiązywać.

Podsumowanie

„Dziwna pogoda” to zbiór klimatycznych opowieści z znakomicie zarysowanymi postaciami i spójną trzymającą w napięciu fabułą. Autor nie narzuca opowieściom szybkiego tempa, lecz prowadzi swoich bohaterów nieśpiesznie przez różne wydarzenia, jednocześnie odsłaniając przed czytelnikiem ich naturę i przeszłość. Joe Hill za pomocą przedstawionych historii porusza tematy ludzkich problemów oraz nawiązując do tematu posiadania broni, uprzedzeń, przemocy, bezsilności i wewnętrznych lęków. Było to moje pierwsze spotkanie z twórczością Joe’a Hilla i mimo drobnych niedociągnięć uważam je za udane i na pewno sięgnę po inne dzieła tego autora.


Za egzemplarz dziękuję


WydawnictwoAlbatros ‖ Rok wydania: 05.09.2018 ‖ Liczba stron: 512 ‖ Ocena: 5/6 
Tytuł oryginalny: Strange Weather

You May Also Like

14 komentarze

 1. Stephena Kinga uwielbiam, a on również ma kilka takich zbiorów opowiadań, gdzie znajduje się 4 obszerne opowieści. :) Ciekawa jestem jak jego syn sobie radzi w takiej formie, chętnie się przekonam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jestem właśnie świeżo po lekturze - udanej :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie jestem zainteresowana tą książką ;)

  Pozdrawiam,
  Lady Spark
  [kreatywna-alternatywa]

  OdpowiedzUsuń
 4. Nastroje człowieka przypominają niekiedy zmiany pogody i pory roku. Nawet każdy dzień można "oznaczyć" innym kolorem. Z dużym zainteresowaniem przeczytam tę książkę. Dziękuję za bardzo ciekawą propozycję i wytrawną recenzję. Pozdrawiam, Zdzisław www.krainslowa.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciekawe spostrzeżenie o pogodzie i ludzkich nastrojach:)

   Usuń
 5. Wiem, komu pokażę Twoją recenzję.:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Książkę sprezentuję tacie pod choinkę chyba :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Jakiś czas temu spotkałam się z opinią zrecenzowanej przez Ciebie książki i już wtedy dwa opowiadania z jej wnętrza przykuły moją uwagę na tyle, bym chciała się z tym tytułem zapoznać. I zdania nie zmieniłam – dalej jestem chętna ją przeczytać. ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie często sięgam po zbiór opowiadań przez ich krótką formę, ale Tutaj widzę, że są tylko cztery i ciekawie napisane, więc z przyjemnością się z nimi zapoznam.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 9. Uwielbiam Stephena Kinga i z chęcią sięgnę też po wytwór wyobraźni jego syna. :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Hm.. z jednej strony ciągnie mnie do tej książki z drugiej mam wrażenie, że nie jest to coś co koniecznie chcę przeczytać. Myślę, że jednak forma opowiadań skusi mnie do zapoznania się z tą książką.

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie zdarza mi się zbyt często sięgać po zbiorki opowiadań, ale skoro są tylko cztery, to nie wydaje się żeby były zbyt krótkie. Nie mówię nie, jest duża szansa, że poznam tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń