Kręgi - Zbigniew Zborowski [RECENZJA]

by - 18:10


Autor rozpoczyna swoją powieść mocnym prologiem, gdzie czytelnik staje się świadkiem porwania nastoletniej dziewczyny, by po kilkunastu stronach zostać przeniesionym do czasów obecnych, w których poznaje detektywa Bartosza Koneckiego przyjmującego proste zlecenie – ma śledzić pewną młodą aktorkę. Jednak śledztwo Koneckiego wymyka się spod kontroli, kiedy w tym samym czasie w warszawskim parku, zostają znalezione okaleczone zwłoki nastolatki. Rusza policyjne śledztwo. To makabryczne morderstwo jest niezwykle podobnego do tego sprzed kilkunastu lat. Czy seryjny morderca powrócił? Jaki związek z tą sprawą ma kobieta, którą polecono śledzić Koneckiemu?

Od samego początku spodobała mi się kreacja głównego bohatera. Bartosz Konecki nie jest wzorem do naśladowania. Nie jest także przystojnym mężczyzną o zawadiackim uśmiechu. Konecki to były policjant, który nadużywa alpraksu i jeździ starym Golfem. Aby nie stracić w oczach swojej dziewczyny, która pnie się po szczeblach kariery w policji, próbuje swoich sił jako prywatny detektyw, jednak jego biznes nie kręci się najlepiej. Kiedy nadarza się okazja szybkiego zarobku nie waha się podjąć zlecenia, jednak z pozoru błahe zlecenie prowadzi go do morderstwa sprzed lat. Konecki pakuje się w kłopoty i sprowadza je na innych, bo postępuje nieostrożnie i często działa poza prawem. Nie z każdej sytuacji udaje mu się wyjść bez szwanku, jednak potrafi podnieść się i iść na przód jednocześnie pociągnąć za sobą także czytelnika. Byłam ciekawa jak poradzi sobie Konecki, jak wybrnie z sytuacji bez wyjścia, czy odzyska dobre imię i czy Golf śmigający po ulicach Warszawy go nie zawiedzie.

Zbigniew Zborowski napisał dość obszerną powieść, dlatego musiał postarać się zainteresować czytnika na tyle, aby ten dotrwał do końca historii. Czy mu się to udało? Uważam, że tak! Autor umiejętnie połączył ze sobą wydarzenia z przeszłości z teraźniejszością, które w identyczny sposób intrygują i wciągają w lekturę. Mamy do czynienia z niewątpliwie ciekawą zagadką kryminalną oraz ponurym światem skorumpowanej policji i ludzi, którzy wykorzystują swoją pozycję by postępować wbrew prawu. Bezradnie przyglądamy się wydarzeniom mającym miejsce w latach 90. gdzie układy i pieniądze niszczą człowieka a niewygodne śledztwo z łatwością można zamieść pod dywan.

„Kręgi” to drugi tom cyklu o Bartoszu Koneckim, ale śmiało można go czytać i delektować się kryminalną przygodą bez znajomości tomu pierwszego. Sięgając po „Kręgi” nie wiedziałam czego mam się spodziewać po warsztacie pisarskim autora. Teraz mogę napisać, że Zygmunt Zborowski wykonał kawał dobrej roboty i stworzył wciągający oraz intrygujący kryminał, w którym nie brakuje zwrotów akcji i trzyma w napięciu aż do ostatniej strony. Autor nie bał się przedstawić Koneckiego jako człowieka z problemami, który miewa swoje lepsze jak i gorsze momenty w życiu. Jest to niewątpliwie zapadająca w pamięć. Podsumowując, jestem mile zaskoczona tą pozycją i szczerze wam ją polecam.


Za egzemplarz serdecznie dziękuję
Wydawnictwo: Znak Literanova ‖ Data wydania: 05.09.2018 ‖ Liczba stron: 480
Tom: II ‖ Cykl: Bartosz Konecki ‖ Ocena: 5/6

You May Also Like

5 komentarze

 1. Chętnie przeczytam, jednak wolałabym zacząć od początku. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Skoro tak zachwalasz to muszę zapisać tytuł, bo mam na niego ochotę ;)

  Pozdrawiam,
  Lady Spark
  [kreatywna-alternatywa]

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo dużo dobrego słyszałam o tej powieści. Mam już swój egzemplarz i mam nadzieję, że szybko się za niego zabiorę, by sprawdzić, jak mi się spodoba.

  OdpowiedzUsuń
 4. Kryminalna zagadka😮 lubie takie😈 bardzo fajnie napisana recenzja az zachęca do czytania.

  OdpowiedzUsuń
 5. Wydaje się ciekawa :-) W wolnej chwili chętnie przeczytam.

  OdpowiedzUsuń