The Hate U Give - Angie Thomas [RECENZJA]

by - 18:35


Książki dla młodzieży to gatunek, po który z chęcią sięgam. Tym razem miałam przyjemność przeczytać debiutancką książkę Angie Thomas "The Hate U Give ". Pisarka zwyciężyła m.in. w William C. Morris Award, National Book Award oraz Printz Honor Book. Czy książka faktycznie zasłużyła na te nagrody? Uważam, że tak! Teraz pozostaje mi czekać na ekranizację, która prawdopodobnie pojawi się w polskich kinach w styczniu 2019 roku.

The Hate U Give 

Już jako dziecko Starr poznała trzy święte zasady panujące w jej świecie: „Trzymaj ręce tak, żeby były widoczne. Nie wykonuj żadnych gwałtownych ruchów. Odzywaj się tylko wtedy, kiedy cię o coś zapytają.” Starr nie musiała długo czekać, aby sprawdzić je w prawdziwym życiu. Gdy na jej oczach biały policjant zabija jej przyjaciela Khalila, dziewczyna po raz kolejny przeżywa koszmar. Wszyscy chcą wiedzieć co wydarzyło się tamtej nocy, a jedyną osobą która zna prawdę jest Starr. Jednak czy Starr jest na tyle silna by wyjawić prawdę? Poznajcie Starr i reguły jakimi rządzi się jej świat…

Dwie twarze Starr

The Hate U Give to debiutancka powieść Angie Thomas, którą czyta się jak dzieło doświadczonego pisarza. Każda postać została precyzyjnie nakreślona i odgrywa konkretną rolę w historii. Jednak na szczególną uwagę zasługuje szesnastoletnia Starr, z której to perspektywy została przedstawiona opowieść. 

Starr prowadzi podwójne życie. Na co dzień wraz z rodzicami i młodszym rodzeństwem Sevenem oraz Sekanim mieszka w biednej dzielnicy Garden Heights. Mama jest pielęgniarką, a ojciec prowadzi sklep. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby Garden Heights nie było nazywane „murzyńskim gettem”, gdzie handel narkotykami i porachunki między gangami są na porządku dziennym, a ojciec dziewczyny nie był byłym członkiem gangu Kinga, mającym za sobą trzy lata w więzieniu.

A jaka jest druga twarz dziewczyny? To Starr z prywatnej szkoły w Williamson, do której posłali ja rodzice i gdzie jest jedną z nielicznych czarnoskórych uczniów. Kiedy dziewczyna przekracza próg szkoły, przestaje być Starr z Garden Heights, która używa slangowego języka, nosi workowate ubrania, słucha Tupaca. Stara się nie wyróżniać z tłumu. Rodzice dziewczyny zadbali o to, aby wraz z rodzeństwem otrzymała dobre wykształcenie i czuła się bezpiecznie, jednak nie każdy z Garden Heights ma tyle szczęścia co ona.


Wybór, który może wszystko zmienić

Autorka rozpoczęła historię mocnym akcentem, by wstrząsnąć czytelnikiem, a potem poprowadziła fabułę znacznie wolniejszym tempem, przez co w książce można napotkać kilka nudniejszych fragmentów. Pisarka zrezygnowała z tempa na rzecz emocji, jakie towarzyszą głównej bohaterce oraz jej otoczeniu. Angie Thomas postawiła Starr przed wyborem. Jako jedyny świadek morderstwa dziewczyna może wpłynąć na śledztwo, jednak czy jest na to gotowa? Wszystko co powie, bądź czego nie odważy się wypowiedzieć, wpłynie na jej życie. Na przełomie historii obserwujemy jak nastolatka bije się z własnymi myślami, czy powinna pozostać niemym świadkiem i patrzeć, jak media kreują fałszywy wizerunek jej zmarłego przyjaciela, czy też zabrać głos i opowiedzieć prawdziwą historię Khalila i zawalczyć o sprawiedliwość. Którą drogę obierze Starr? O tym musicie przeczytać sami.

Drugie oblicze świata

Autorka poprzez historię Starr i Khalila ukazuje problemy z jakimi muszą mierzyć się czarnoskórzy obywatele Ameryki, mieszkający w biednych dzielnicach podobnych do Garden Haights, gdzie nie mają możliwości otrzymania dobrego wykształcenia, kraj nie oferuje im wystarczająco dużo miejsc pracy, handel narkotykami dla wielu młodych ludzi staje się jedynym źródłem utrzymania a za samo bycie czarnoskórym można otrzymać kulkę w plecy. Jest to gorzka wizja świata, którą czasami mamy okazję oglądać w wiadomościach, będąca często podkładką do wielu amerykańskich filmów.

Podsumowanie

Uważam, że The Hate U Give to świetny debiut, który dotyka ważnego problemu. Aby czerpać przyjemność z lektury nie wystarczy skupić się na historii zamordowanego nastolatka, lecz wejrzeć nieco głębiej. Autorka stara się przekazać czytelnikowi to, co oznacza bycie czarnoskórym w Ameryce będącej mieszanką kultur, klas społecznych oraz ras, a jednocześnie zwraca uwagę także na język, gdzie pewne określenia bądź słowa zostały przypisane właśnie czarnoskórej społeczności. The Hate U Give to także historia o rodzinie, przyjaźni, miłości oraz walce o sprawiedliwość, kiedy jeden głos, może porwać za sobą tłumy. 


Za egzemplarz dziękuję

WydawnictwoPapierowy Księżyc ‖ Data wydania: 24.10.2018 \‖ Liczba stron: 447 ‖ Ocena: 8/10

You May Also Like

13 komentarze

 1. Nie słyszałam o tej książce, a jako debiut zapowiada się intrygująco :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Tytuł intryguje i kusi,
  by po nią sięgnąć

  OdpowiedzUsuń
 3. Nabrałam ochoty, aby zapoznać się z tą książką, tematyka dyskryminacji niestety wciąż aktualna, media również podgrzewają społeczne nastroje.

  OdpowiedzUsuń
 4. Brzmi na wartościowa pozycje! Lubię czytać udane debiuty!

  OdpowiedzUsuń
 5. Brzmi ciekawie :-) Myślę, że mogłaby mi się spodobać :-)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie mogę się doczekać chwili, gdy złapie w moje ręce tę książkę - uwielbiam mądre powieści dla młodzieży 😊

  OdpowiedzUsuń
 7. Opis zachęca do przeczytania tej książki - może to być wartościowa lektura

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja nie skorzystałam z okazji, gdy wydawnictwo proponowało mi tę książkę, może trochę ze strachu, że rozwali mnie tak, jak rozwaliły mnie "Chmury z keczupu". Teraz po wielu przeczytanych recenzjach trochę żałuję...

  OdpowiedzUsuń
 9. Ta książka umknęła mi w zapowiedziach wydawniczych, ale będę ją miałam na uwadze :)

  Pozdrawiam,
  Lady Spark
  [kreatywna-alternatywa]

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie podjęłam się tej książki, niestety chyba nie mój typ. :)

  http://hiddenxguns.blogspot.com/ - zapraszam do siebie. xx

  OdpowiedzUsuń
 11. "The Hate U Give" to naprawdę świetny debiut i książka, która wywołuje mnóstwo emocji. Powieść porusza ważny problem i zdecydowanie powinna doczekać się ekranizacji. Polecamy wraz z Tobą!

  OdpowiedzUsuń
 12. Ciekawy temat, muszę rozejrzeć się za tą książką!

  OdpowiedzUsuń