Eben Alexander - Serce świadomości. Podróż neurochirurga w świat zjawisk niewyjaśnionych [RECENZJA]

by - 20:44


Eben Alexander jako neurochirurg codziennie miał docenienia z ludzkim mózgiem, na bieżąco śledził poczynania w dziedzinie fizyki i sądził, że o działaniu ludzkiego mózgu wie wszystko. Jednak jego  pogląd zmienił wypadek mający miejsce w 2008 roku. Eben Alexander stracił przytomność i zapadł w śpiączkę. Z naukowego punktu widzenia osoba z bakteryjnym zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych nie powinna doświadczyć niczego, jednak Eben odbył w tym czasie pewną podróż. Lekarze nie dawali mu szans na przeżycie, jednak Eben po kilku dniach wybrudził się ze śpiączki i w wyjątkowo szybkim tempie powrócił do zdrowia. Zafascynowany tym czego doświadczył, neurochirurg postawił na szali swoją karierę akademicką by zbadać zjawiska wychodzące poza granice nauki.

Już we wstępie autor zapowiada, że pierwsze rozdziały jego książki mogą być dla czytelnika nieco nudne. Niestety, początek książki dłużył mi się niemiłosiernie. Sięgając po „Serce świadomości” nastawiłam się na niesamowitą i zapierającą dech wyprawę w świat zjawisk i doznań wychodzących poza granice nauki. Czy taką wyprawę odbyłam? Nie do końca. 

Trochę nudy na początek...

 Autor już na samym początku zaznacza, że przebył niesamowitą odyseję będąc w stanie śpiączki, jednak nie wyjaśnia co tak naprawdę się z nim działo, co mnie osobiście bardzo denerwowało. Zapewne wyjaśnienie znalazłabym w jego pierwszej książce pt. „Dowód”, jednak mimo to, uważam, że powinien na wstępie powinien poruszyć ten temat. Zamiast to, autor w obszerny sposób opowiada,  jak wyglądało jego życie po wybudzeniu się ze śpiączki. Eben wspomina swoje uczestnictwo w wielu konferencjach, prezentacjach, spotkaniach z naukowcami i kolegami po fachu, podczas których starał się znaleźć odpowiedzi na nurtujące go pytania. W tej części nie brakuje także wielu terminów medycznych oraz odwołań do poglądów uczonych, co świadczy o tym, że Eben merytorycznie podszedł do swojej publikacji.

To co niewyjaśnione 

Kiedy przebrniemy przez nużący początek dotrzemy do tych znacznie ciekawszych treści, gdzie autor porusza się wokół sfery duchowej, która często staje się tematem do dyskusji. Czy istnieje życie po śmierci? Czy zmarli naprawdę się z nami kontaktują? Czy naprawdę doświadczamy reinkarnacji? Na te pytania szuka odpowiedzi Eben Alexander, a ja z ogromną przyjemnością czytałam o osobach, które doświadczały niewytłumaczalnego. W „Sercu świadomości” przeczytamy m.in.  historię Caroline, które zapadła w śpiączkę, po nieudanej próbie samobójczej i doświadczyła życia w „zielonej krainie”, gdzie w końcu czuła się szczęśliwa. Autor przywołuje historie z sesji hipnozy, w których pacjentki podczas regresu przypomniały sobie swoje poprzednie wcielenia. Czytamy także o kontaktach ze zmarłymi.

Podsumowanie

 „Serce świadomości” to próba dowiedzenia, że to co niewyjaśnione jest częścią otaczającej nas rzeczywistości, a jedynie otwarcie umysłu i porzucenie sceptycyzmu sprawi, że naprawdę poznamy to kim jesteśmy. Uważam, że „Serce świadomości” porusza ciekawy temat, ale autorowi nie udało się go przekazać w interesujący i przystępny sposób.  Dość nużący początek książki zniechęca do dalszego czytania, co moim zdaniem negatywnie działa w przypadku publikacji o charakterze naukowym. Dopiero w dalszej części książki autor przywołuje historie ludzi, którzy doświadczyli tego co niewyjaśnione- opisuje zjawiska telepatyczne, spotkania ze zmarłymi i reinkarnację.  Nie mam powodów, aby negować poglądy Ebena Alexandra, gdyż mój umysł jest otwarty na zjawiska, które nie można wytłumaczyć nauką. Czy autorowi uda się przekonać każdego czytelnika do swoich poglądów? To już indywidualna sprawa odbiorcy, zależna od jego przekonań i wiary.

Za egzemplarz serdecznie dziękuję
Przystępność treści4
Emocje towarzyszące czytaniu5
Zgłębienie tematu6
Ogólne wrażenie6

Informacje dodatkowe


Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 13.03.2019
Liczba stron: 464
Tytuł oryginalny: Living in a Mindful Universe: A Neurosurgeon's Journey into the Heart of Consciousness
5,25
     Ocena końcowa

You May Also Like

5 komentarze

 1. Szkoda że autor nie wykorzystał potencjału tematu. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Pomimo tego, że książka nie do końca była tym, czego oczekiwałaś, to chętnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja sobie raczej odpuszczę - brak czasu, niestety :c
  http://whothatgirl.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. I love how in detail you have written it
  www.stylebasket.in

  OdpowiedzUsuń