Nad Śnieżnymi Kotłami - Krzysztof Koziołek [RECENZJA]

by - 11:38


Asystent kryminalny Anton Habicht otrzymuje polecenie rozwiązania zagadki kradzieży biżuterii w hotelu górskim „Nad Śnieżnymi Kotłami”, ale rutynową wizytę przerywa wypadnięcie z okna żony urzędnika ze Schreiberhau (dzisiejsza Szklarska Poręba). Habicht nie wierzy, że to wypadek i rozpoczyna śledztwo. Wkrótce ginie kolejna osoba, a jest nim poszukiwacza cennych minerałów. Śledztwo komplikuje się gdy do miasta przyjeżdżają zagadkowi ludzie. Czy Habchit odnajdzie mordercę, gdy wszyscy wokół milczą?

Co nie zagrało?

Kiedy sięgam po kryminał liczę na elektryzującą dawkę tajemnic, niedopowiedzeń i zaskakujących odkryć. Choć w powieści Krzysztofa Koziołka nie zabrakło tych trzech elementów, to niestety nie były one wystarczająco intrygujące abym czytała książkę na jednym wdechu. Dobrą powieść kryminalną tworzy nie tylko intryga, ale także wiele innych elementów, które w moim odczuciu nie wypadły najlepiej.

Zbrodnia niedoskonała

Pierwszym elementem, który ma największe znaczenie (zwłaszcza dla mnie) w książkach z tego gatunku jest morderstwo. Mimo, iż autor już na samym początku swojej historii serwuje czytelnikowi tajemniczą zbrodnię, a potem dokłada jeszcze dwie, by podsycić ciekawość czytelnika, to niestety żadne z nich nie wzmacnia dynamiki fabuły. Przez cały czas miałam wrażenie, że Anton błądzi we mgle, a jego poczynania względem śledztwa są dość mizerne. Dopiero gdy na horyzoncie pojawia się trzecie morderstwo w książce zaczyna się coś dziać. Niestety tutaj zauważyłam, że autor tak mocno zaabsorbował Antona w tę sprawę, że dwa poprzednie incydenty na długo odeszły w zapomnienie. Na prawdziwe emocje musiałam czekać aż do samego końca.

Wyprawa do przedwojennej Szklarskiej Poręby

„Nad Śnieżnymi Kotłami” to lektura, która w dużym stopniu skupia się na przedstawieniu realiów społeczno-kulturowych i topografii ówczesnej Szklarskiej Poręby. Autor wielokrotnie raczy czytelnika historycznymi opisami budowli oraz przyrody, które dla wielu miłośników historycznych smaczków na pewno będą interesujące. Jednakże dla mnie w kryminałach retro liczy się przede wszystkim wątek kryminalny, który niestety został potraktowany po macoszemu. Postępowanie policji na miejscu zbrodni oraz szukanie śladów… wszystko zostało opisane w jednym dłuższym akapicie, w przeciwieństwie do opisów hoteli, przyrody itd.

Gdy nie ma chemii

Największy problem miałam z głównym bohaterem. Nie poczułam do niego, ani grama sympatii. Dla mnie Antona Habchita wyróżniał nie spryt, ale niezwykła arogancja. Informacje niezbędne do śledztwa zbierał od ludzi grożąc im legitymacją policyjną a w wielu przypadkach nie potrafił pohamować nerwów. Nie umiem także scharakteryzować tej postaci. Oprócz tego, że Anton lubi dobrze zjeść, nie jestem w stanie powiedzieć o nim nic więcej. 

Podsumowanie

„Nad Śnieżnymi Kotłami” to powieść, co do której miałam wysokie oczekiwania, a propozycja od Krzysztofa Koziołka niestety nie do końca im sprostała. W powieści zabrakło mi przede wszystkim dynamiki, którą wielokrotnie zaburzały obszerne opisy przyrody bądź budowli. Mimo, iż finalny wynik śledztwa Antona Habchita mogę uznać za interesujący, to niestety w całokształcie powieść wypada trochę przeciętnie.

Za egzemplarz serdecznie dziękuję Wydawnictwu Muza SA
Fabuła6
Emocje towarzyszące czytaniu5
Kreacja postaci5
Ogólne wrażenie6

Informacje dodatkowe


Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 20.03.2019
Liczba stron: 350
Tom: III
5.50
     Ocena końcowa

You May Also Like

7 komentarze

 1. Szkoda, że nie czujesz się w pełni usatysfakcjonowana lekturą książki. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. W kryminałach retro cenię sobie oprócz intrygi warstwę obyczajowo- historyczną, to co Ciebie nie do końca przekonało mi może przypaść do gustu

  OdpowiedzUsuń
 3. A widzisz, to co Ciebie lekko rozczarowała, w moich oczach jawi się jako ciekawy przerywnik od dynamicznych i mrocznych kryminałów, chętnie przeczytałabym coś z mocno rozbudowanym tłem, niekoniecznie powiązanym z kluczowym wątkiem fabuły. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Szkoda, że nie sprostała Twoim oczekiwaniu. Najgorzej chyba jak nie polubi się głównego bohatera. Jeszcze nie wiem czy sięgnę, bo jest wiele innych ciekawszych książek, które zalegają u mnie na półce.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 5. Szkoda, że lektura nie spełniła Twoich oczekiwań. Ja myślę, że dam całej serii szansę ;)

  Pozdrawiam,
  Lady Spark
  [kreatywna-alternatywa]

  OdpowiedzUsuń
 6. Mnie się właśnie te szczegóły historyczno-geograficzne podobały bardzo! :)

  OdpowiedzUsuń