Ludzie. Krótka historia o tym, jak spieprzyliśmy wszystko - Tom Phillips [RECENZJA]

by - 20:16

albatros

Jak wasze nastawienie do lekcji historii? Rozpalała wasze młodzieńcze zmyły, czy raczej wprowadzała was w stan snu? Mnie najbardziej interesowała historia starożytna, ale nie znosiłam tematów związanych z wojnami. Niestety szkolne podręczniki nie potrafią zaszczepić w uczniach smykałki do historii, gdyż zawierają jedynie suche fakty a nie ciekawostki. Dlatego na przeciw nudnym podręcznikom wychodzą takie publikacje, jak "Ludzie. Krótka historia o tym, jak spieprzyliśmy wszystko". Jest to jednak trochę nietypowa książka, gdyż zamiast opowiadać o sukcesach wielkich władców, dowódców lub konstruktorów, opowiada o najbardziej kreatywnych, spektakularnych i katastrofalnych porażkach w ludzkości! O tych porażkach nie dowiesz się z lekcji historii, bo wielu historyków wolałoby o nich nie mówić :)

Cała książka podzielona jest na dziesięć tematycznych rozdziałów i każdy z nich dotyka innej dziedziny życia, w której ludzkość coś koncertowo zepsuła. Zanim zaczniesz się uśmiechać pod nosem, że to tylko jedna rzecz, autor w każdej z tych dziedzin zamieścił MNÓSTWO przykładów. Od niekorzystnych zmian w przyrodzie, aż po nadmierne zaufanie technice. Ponadto dał kilka lekcji z historii na temat przywódców, dyplomacji oraz wojen. Moimi ulubionymi przykładami są dwie historie. Pierwsza jest o tym, że nie należy na siłę uszczęśliwiać lokalnej fauny a druga opowiada, jak nie należy prowadzić wojen szczególnie tych morskich. 

A było to tak...

W 1859 roku Thomas Austin, angielski ziemianin oraz mieszkaniec australijskiej kolonii, postanowił uatrakcyjnić trochę polowania na australijskiej ziemi. Pomyślał, że fajnie będzie sprowadzić angielską faunę do Australii. Jak postanowił tak zrobił i sprowadził królika. Skutki tej decyzji były katastrofalne i są widoczne aż do dziś.. Króliki w ekstremalnym tempie rozmnożyły się oraz ogołociły ziemię z roślinności. Tysiące gatunków roślin zniknęło w krótkim tempie. Rywalizacja o pożywienie spowodowała, że wiele tamtejszych gatunków zwierząt znalazło się na krawędzi wymarcia.

W 1625 roku Angielski król Karol I postanowił zemścić się na Hiszpanach za to, że odmówiono mu ręki jednej z tamtejszych księżniczek. Jako król wpadł na genialny pomysł, że najlepszym sposobem zemsty będzie okradzenie Hiszpanów ze złota, które przywozili z Ameryki Łacińskiej. W listopadzie tamtego roku Anglicy wyruszyli na wyprawę do Zatoki Kadyksu, jednakże spóźnili się i rozminęli ze statkami pełnymi złota. Ponadto kończyło im się jedzenie i aby wyprawa nie wróciła z pustymi rękami, postanowili udać się na ląd by uzupełnić zapasy i ograbić trochę wiosek. Jednakże żołnierze mieli inne plany i zaczęli pić na umór znaleziony alkohol. Dowódca wyprawy widząc co się dzieje, zrezygnował z wypadu, rozkazał ludziom wrócić na okręty i zawrócić do Anglii. Właśnie z pustymi rękami a wielu maruderów, którzy zostali na lądzie, spotkał straszny los... 


"Ludzie. Krótka historia o tym, jak spieprzyliśmy wszystko" to bezcenna lekcja historii, którą koniecznie musisz odrobić. Tom Phillips porusza tematy ludzkich niepowodzeń, o których się nie mów, choć miały ogromny wpływ na historię i poczynania naszego gatunku. Ta książka wciąga lepiej niż niejedna powieść lub film akcji, czyta się ją z zapartym tchem i ciężko się od niej oderwać. Jeżeli wydaje ci się, że właśnie udało ci się coś spieprzyć, to po lekturze tej książki przekonasz się, że to nic w porównaniu do efektownych i przerażająco głupich poczynań twoich przodków. "Ludzie. Krótka historia o tym, jak spieprzyliśmy wszystko" to niezwykle dowcipna i lekka książka, która umili ci niejeden wieczór i zagwarantuje wiedzę, z którą zabłyśniesz na nie jednym spotkaniu towarzyskim ;)

Polecamy - Kate i Emil

Za egzemplarz dziękujęFabuła7
Emocje towarzyszące czytaniu8
Ogólne wrażenie9

Informacje dodatkowe


Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 03.04.2019
Liczba stron: 320
Tytuł oryginalny: Humans: A Brief History of How We Fucked It All Up
8.00
     Ocena końcowa

You May Also Like

8 komentarze

 1. Ubawiłam się przednie zagłębiając się w publikację o lekkim charakterze popularnonaukowym, przeczytałam ją w zasadzie na jedno posiedzenie, gdyż swobodna i żartobliwa narracja sprzyjała chęci poznawania, płynnego przechodzenia między rozdziałami. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Od zawsze lubiłam historię więc ta książka może być idealna dla mnie! Zapisuję tytuł i rozpoczynam polowanie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Tytuł intrygujący, to muszę przyznać. Twoja recenzja nie zniechęca, więc nie skreślam całkiem tej książki :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Możliwe, że dam jej szansę ;)

  Pozdrawiam,
  Lady Spark
  [kreatywna-alternatywa]

  OdpowiedzUsuń
 5. Jestem tak bardzo ciekawa tej książki, że nie mogę się doczekać kiedy ją przeczytam. Twoje jak i innych recenzje są pochlebne, więc tym bardziej jest pozycją wartą zapoznania.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 6. Zgadzam się ze stwierdzeniem, że podręczniki do nauki historii są przepakowane suchymi faktami, gdzie nikt nie bierze pod uwagę tego, że naukowy bełkot nie przemawia do młodzieży. Dlatego dobrze, że istnieją właśnie takie książki, jak ta. A że jeszcze wytyka błędy, to jeszcze bardziej chce się je czytać. W końcu Polacy lubią czytać, jak to komuś się źle powodzi(ło), aby poczuć się lepiej, czyż nie? ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Thanks for this review.
  Kisses

  OdpowiedzUsuń
 8. Dwa dni temu skończyłam ją czytać! Refleksyjna, niby humorystyczna, ale jednak dająca do myślenia!

  OdpowiedzUsuń