Miejsce egzekucji - Val McDermid [RECENZJA]

by - 14:39

blog książkowy

W grudniu 1963 roku nastoletnia Alison Carter wyszła na spacer z psem i zniknęła bez śladu. Choć ciała dziewczynki nie odnaleziono, dla mieszkańców małej wioski Scardale na północy Anglii było jasne, że doszło do morderstwa. Sprawę bada młody inspektor policji – George Benett. Mieszkańcy przejawiają wobec młodego i niedoświadczonego jeszcze policjanta wrogie nastawienie, gdyż nie są w stanie zaufać obcej im osobie.  Mimo to Bennett nie poddaje się i próbuje rozwikłać sprawę… Ponad trzydzieści lat później dziennikarka Catherine Heathcote wyrusza do Scardale, aby ponownie przyjrzeć się tajemniczej sprawie Alison Carter. Jaką szokującą prawdę odkryje dziennikarka?

„Miejsce egzekucji” nie bez powodu zdobyło nagrodę literacką Los Angeles Times, nominację do nagrody min. Edgara Allana Poe w kategorii Najlepsza Powieść oraz doczekało się dobrze przyjętego przez widzów serialu. Kryminał autorstwa Val McDermid to wciągająca historia, której wydarzenia toczą się w niepozornej wiosce Scardale. Siłą wioski jest jej społeczność, która mimo tragicznych wydarzeń wydaje się być obojętna na los Alison. Nikt nic nie widział. Nikt nic nie wie… Jak to możliwe? Mieszkańcy wolą milczeć, niż wpuścić do swojej społeczności człowieka z zewnątrz. A świadomość, że mordercą jest jeden z nich, dodatkowo ich paraliżuje.

Autorka umiejętnie prowadziła intrygę, stopniowo odsłaniając przed czytelnikiem kolejne fragmenty układanki. Snuje domysły, podsuwa różne tropy, odkrywa fakty o zamkniętej społeczności, wkracza w mroczne otchłanie ludzkiego umysłu. Niespiesznym rytmem prowadzi czytelnika krętą ścieżką do odkrycia prawdy, wielokrotnie usypiając jego czujność, wprost do zaskakującego zakończenia. Val McDermid postawiła na kryminał w starym stylu, dużą wagę przykładając do szczegółów, jak chociażby proces prowadzenia śledztwa, który momentami może wydawać się męczący i nudy, aczkolwiek pozwala czytelnikowi samemu zaangażować się w prowadzenie śledztwa i snucie własnych przypuszczeń.

Muszę przyznać, że dawno nie czytałam tak dobrze skonstruowanego kryminału z rzetelnie skonstruowanym głównym bohaterem, wielowarstwową intrygą, która trzyma w napięciu aż do ostatniej strony i szokującym zakończeniem. Val McDermid umiejętnie dopracowała nie tylko fabułę, ale także klimat Scardale, małej wioski tonącej w mroku, przesiąkniętej tajemnicami i jej skrytych mieszkańców duszących się od przytłaczających ich sekretów. „Miejsce egzekucji” to niewątpliwie kryminał, który mimo wolniejszych akcentów, gwarantuje udaną przygodę czytelniczą i pozostawia czytelnika z poczuciem satysfakcji. A czy ty też jesteś gotów wkroczyć do zamkniętej społeczności Scardale i odnaleźć prawdziwego mordercę?


Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu Papierowy Księżyc


Fabuła8
Emocje towarzyszące czytaniu8
Kreacja postaci8
Ogólne wrażenie8

Informacje dodatkowe


Wydawnictwo: Papierowy Księżyc
Data wydania: 30.07.2018
Liczba stron: 582
Tytuł oryginalny: A Place of Execution
8.00
     Ocena końcowa

You May Also Like

2 komentarze

  1. Bardzo chcę przeczytać tę książkę. 😊

    OdpowiedzUsuń
  2. Uwielbiam historie takie jak ta. Podoba mi się, że autorka angażuje w fabułę także czytelnika :)

    OdpowiedzUsuń