Jaga - K.B. Miszczuk [RECENZJA]

by - 12:49

blog książkowy

W ubiegłym roku Katarzyna Berenika Miszczuk wydała ostatnią książkę z serii „Kwiat paproci”, będącą zakończeniem przygód Gosi i Mieszka. Jednak po przeczytaniu „Przesilenia” i mimo zapewnień, że to koniec, wiedziałam, że autorka nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. Wprawdzie stawiałam na kontynuację w stylu ,"20 lat później" jednak wiadomość, że kolejna książka z uniwersum szeptuchy będzie opowiadać o Jadze, pozytywnie mnie zaskoczyła.

Do tej pory w Bielinach, małym miasteczko gdzie anonimowość nie istnieje, wszystko toczyło się według stałego porządku, jednak po śmierci szeptuchy, zaczynają dziać się dziwne rzeczy. Nagle w Bielinach pojawia się podejrzanie wiele istot nadprzyrodzonych. Czy to przypadek? Z nową sytuacja przyjdzie zmierzyć się młodej Jarogniewie, która przybywa do małego miasteczka, by objąć stanowisko szeptuchy po zmarłej babce.  Niedoświadczonej Jadze przyjdzie zmierzyć się nie tylko z nieufnymi mieszkańcami, ale także kapryśnymi bogami i niekoniecznie przyjaznymi demonami. Czy Jaga poradzi sobie i odkryje przyczynę najazdu nietypowych gości na Bieliny?

kwiat paproci

Jagę mieliśmy okazję poznać na przestrzeni czterech książek z cyklu Kwiat paproci. Zapewne każdy kto już czytałam zgodzi się ze mną, że Jaga to kobieta z charakterem, której nikt nie podskoczy. W przeciwieństwie do Gosławy, która dość niechętnie podchodziła do nauki zawodu, a pobyt w Bielinach – miasteczku odciętym od cywilizacji, traktowała jak karę, młoda Jarogniewa ochoczo zabrała się za przejęcie schedy po zmarłej babci Radomile. Jarogniewa z dumą przedstawiała się jako nowa szeptucha. Choć na początku obserwujemy jak z niepewnością i strachem podchodzi do „aspektów nadprzyrodzonych” swojej pracy, to z czasem widzimy jak szybko się do nich dostosowuje. Młoda Jarogniewa nie boi się zmian, bierze życie w swoje ręce, z uporem stawia na swoim, a nawet bogom potrafi odpowiedzieć tak, by poszło im w pięty. Jaga to świetnie wykreowana postać, która swoją osobowością zaskakuje na każdej stronie i szybko zaskarbia sobie sympatię czytelnika.

Czy po przeczytaniu „Przesilenia” tęskniliście za magicznym światem szeptuchy?  Ja bardzo, dlatego „Jaga” to cudowny powrót do świata słowiańskich bogów, bóstw, ludowych wierzeń i obyczajów. Polubiłam tę serię właśnie za wykorzystanie mitologii słowiańskiej i pokazanie czytelnikowi, że także nasza mitologia może być równie interesująca, jak ta nordycka albo grecka. W „Jadze” okazuje się, że Bieliny nie zawsze tętniły od istot nadnaturalnych i to właśnie młodziutkiej szeptusze przychodzi stawić im wszystkim czoło. Z przyjemnością, od nowa odkrywałam magiczny świat wykreowany przez Panią Miszczuk. Mamy przyjemność poznać znanych nam dobrze z poprzednich części kapryśnych bogów, a także inne istoty nadprzyrodzone, którzy niekoniecznie mają dobre zamiary.

„Jaga” to cudowny powrót do świata słowiańskich wierzeń, obyczajów i mitologii, który po skończeniu lektury jeszcze długo siedział w mojej głowie. Nowa powieść K. B. Miszczuk to świetnie poprowadzona fabuła, w której nie brakuje stosownych zwrotów akcji, zagęszczających napięcie, a przede wszystkim idealnego poczucia humoru, zarówno słownego jak i sytuacyjnego. Teraz mogę przyznać, że to „Jaga”  jest najlepszą postacią z całego uniwersum szeptuchy. Jej zacięcie do pracy, a także świetnie nakreślona osobowość, w połączeniu z niezwykle ciekawie napisaną historią, stworzyły opowieść jakich mało, i po przeczytaniu której chce się wrócić do niej ponownie. I to jak najszybciej!

Za możliwość przeczytania książki dziękujęFabuła8
Emocje towarzyszące czytaniu9
Kreacja postaci9
Ogólne wrażenie8

Informacje dodatkowe


Wydawnictwo: W.A.B
Data wydania: 15.05.2019
Liczba stron: 416
Cykl: Kwiat paproci
Tom: 0.5
8.50
     Ocena końcowa

You May Also Like

8 komentarze

 1. Już mi się podoba ta książka :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Twórczość autorki jeszcze przede mną. 😊

  OdpowiedzUsuń
 3. Zamówiłam sobie na razie cztery książki, bo chociaż twórczość Miszczuk znam i lubię to 'Szeptuchy' jeszcze nie czytałam. Ale słowiańskie klimaty stają się coraz bardziej popularne więc i mnie poniósł ten nurt :p

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pierwszą część kupiłam jakieś5 dni temu.Dzis skończyłam 4 część, to były najlepsze 5 dni czytania. Jestem zwolenniczką Fantasy ale te książki podbiły moje serducho.Teraz została mi jeszcze Jaga i już nie mogę się doczekać.

   Usuń
 4. Muszę przyznać, że robisz przepiękne zdjęcia, a czy ta kostka dwudziestościenna to z Pyrkonu?

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam w planach cały cykl :)
  [kreatywna-alternatywa]

  OdpowiedzUsuń
 6. Uwielbiam jej twórczość. Z całej serii tylko ta mi jeszcze została.

  OdpowiedzUsuń
 7. Jestem świeżo po lekturze i także polecam :)

  OdpowiedzUsuń