Miasto duchów - Krzysztof Bochus [RECENZJA]

by - 21:30


„Miasto duchów” to czwarty tom serii o radcy kryminalnym Chriastianie Abellu, który ma smykałkę nie tylko do rozwiązywania trudnych zagadek, ale także do wpadania w kłopoty i zaskarbiania sobie nowych wrogów. Teraz nadszedł czas, gdy dopadną go konsekwencje czynów z przeszłości....

Jest rok 1944, jesień, kilka miesięcy przed ostatecznym upadkiem III Rzeszy. Czas niepewności, kłamstw i zdrad… Dotychczas spokojne życie Abella zostaje zburzone, kiedy ktoś porywa jego córkę. W tym samym czasie w bazie wojennej koło niemieckiego Gdańska zostaje zamordowanych dwóch wysoko postawionych niemieckich oficerów marynarki wojennej. Abell przyjmuje sprawę zabójstw, dzięki czemu zyskuje pomoc w poszukiwaniach ukochanej córki…. Zniszczony i mroczny Gdańsk, tajemnice zegara Dühringera, tajne loże masońskie, spiski, kłamstwa i walka z czasem. Czy jesteście gotowi na mroczną przygodę, osadzoną w wojennych realiach, która na długo zapadnie wam w pamięć?

Sięgając po czwarty tom serii zastanawiałam się, jaki on będzie. Czy spodoba mi się bardziej, czy też okaże się gorszy od swoich poprzedników, biorąc pod uwagę fakt, że autor poprzednimi tomami postawił sobie dość wysoko poprzeczkę. Po lekturze mogę z czystym sumieniem napisać, że "Miasto duchów" to najmroczniejsza książka z serii i równie dobra jak poprzednie tomy.

Christian Abell nie cofnie się przed niczym, gdy w grę wchodzi życie jego małej córeczki. Już w poprzednich częściach dostrzegamy jego niezwykłą determinację, spostrzegawczość i umiejętność dochodzenia do prawdy, a wszystkie te cechy idealnie widać na przestrzeni lektury. Ważną rolę w tej części odgrywa również wachmistrz Kukulka, który po raz kolejny udowadnia, że jest lojalnym przyjacielem, a swoich wrogów umiejętnie potrafi zmusić do zwierzeń.  To intrygująca postać, mroczna i tajemnicza, która skrywa w sobie bolesną przeszłość. Czy poznamy kiedyś jego historię? To się jeszcze okaże…

Christian nie ma łatwego zadania, musi rozwiązać zagadkę, w której nie wszystko jest oczywiste i odnaleźć swoją córkę, czego na pewno nie ułatwia mu autor, wielokrotnie rzucając mu kłody pod nogi. Mylne tropy, niezauważalne szczegóły, kłamstwa, wróg z przeszłości… Zagadka kryminalna rozwija się od pierwszej do ostatniej strony, angażując czytelnika w snucie przypuszczeń i domysłów, prowadząc go po ulicach Gdańska, miasta pełnego lęków, bolesnych wspomnień, zniszczonych idei, ciemnych zaułków i szemranych interesów. W serii o Christianie Abellu uwielbiam to, jak autor umiejętnie łączy ze sobą różne wątki m.in. religijne z morderstwem, tworząc niezwykle frapującą mieszankę, składającą się na znakomicie  poprowadzone śledztwo,  które prowadzi czytelnika do zaskakującego finału. Finału,  podczas którego Abell będzie musiał stanąć przed niełatwym wyborem...

„Miasto duchów” to bardzo dobrze napisana kontynuacja serii o Christianie Abellu, która ujmuje od pierwszej strony. Autor umiejętnie dozuje napięcie, wystawia bohaterów i czytelnika na próbę snucia przypuszczeń i domysłów. Dobrze poprowadzona narracja, nieoczekiwane zwroty akcji, mocne osobowości i realne opisy zniszczonego Gdańska, budzącego w Abellu nie jedno wspomnienie, to kompozycja sprawiająca, że „Miasto duchów” czyta się z zapartym tchem. Jeśli jeszcze nie mieliście okazji zapoznać się z twórczością autora, a lubicie kryminały w stylu noir, to szczerze polecam Wam już dziś sięgnąć po „Czarny manuskrypt” i rozpocząć własną podróż z Christianem Abellem za sterem.


Przeczytaj recenzję I tomu - Czarny manuskrypt
Przeczytaj recenzję II tomu - Martwy błękit
Przeczytaj recenzję III tomu - Szkarłatna głębia

Za egzemplarz serdecznie dziękuję Autorowi
Fabuła9
Emocje towarzyszące czytaniu9
Kreacja postaci10
Ogólne wrażenie9

Informacje dodatkowe


Wydawnictwo: Skarpa Warszawska
Data wydania: 04.09.2019
Liczba stron: 334
Cykl: Christian Abell
Tom: 4
9.25
     Ocena końcowa

You May Also Like

6 komentarze

 1. Nie słyszałam o tej serii, ale z chęcią w wolnej chwili zapoznam się z nią bliżej.

  OdpowiedzUsuń
 2. Kojarzę tę serię, ale jakoś nigdy specjalnie mnie do niej nie ciągnęło.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dużo dobrego słyszałam o serii, jak i samym autorze. Mam w planach sprawdzić w tym roku jak pisze. ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Obawiam się, że akcja umieszczona w latach 40stych XX wieku nie porwie mnie aż tak bardzo, choć jestem miłośniczką kryminałów. Okładka przepiękna, ale tę serię sobie daruję.

  Pozdrawiam,


  https://tamczytam.blogspot.com/2019/12/gdanski-smak-whiskey.html

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytałam coś od tego autora, ale pamiętam, że nie byłam nim zachwycona ;(

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie czytałam poprzednich części tej serii i na razie nie planuje, ale może za jakiś czas zapoznam się z twórczością tego autora.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń