Przestań się zamartwiać - Joanna Godecka [RECENZJA]

by - 18:03


Spoglądając w przeszłość znacznie częściej powracamy myślami do sytuacji, które wywołały w nas lęk, brak poczucia bezpieczeństwa, strach, zażenowanie, bezsilność. Dlaczego tak łatwo przychodzi nam wspominanie trudnych momentów życia, zamiast tych przyjemnych? Każdy z nas inaczej reaguje w sytuacji stresowej. Po jednych spłynie to jak tłuszcz po kaczce, a inni jeszcze długo będą rozpamiętywać stresującą, niekomfortową sytuację. Niestety ja należę do tej drugiej grupy ludzi, dlatego z przyjemnością sięgnęłam po książkę „Przestań się zamartwiać” Joanny Godeckiej (autorki "Nie odkładaj życia na później").

Nieustające zamartwianie się, lęk przed oceną i potencjalną krytyką, obsesyjne myślenie o czymś, a także ataki paniki to podstawowe rodzaje stanów lękowych, których wielokrotnie doświadczaliśmy w swoim życiu. Jednak czy możemy się ich pozbyć, albo przynajmniej zniwelować jego efekty? Każdy stan lękowy ma swoje podstawy; może wynikać np. z utraty stabilności majątkowej albo emocjonalnej, niesprawiedliwości, która wpływa na nasze samoocenę. Co zatem wpływa na nasz lęk? Brak poczucia bezpieczeństwa. "Przestań się zamartwiać" to poradnik, w którym Joanna Godecka, opowiada o sposobach działania, mających za zadanie odbudować w nas utracone poczucie bezpieczeństwa.


Autorka w przyjemny i przede wszystkim w prosty sposób przedstawia czym jest lęk, z czego on wynika, jakie są jego objawy i jak możemy z nim walczyć. Joanna Godecka w jednym z początkowych rozdziałów opisuje obszary, z których wynika nasz brak pewności siebie  (toksyczne relacje, wzorce przyjęte od rodziców, strefa komfortu), by czytelnikowi łatwiej było zrozumieć i poznać swojego wroga, jakim jest oczywiście lęk. W następnych rozdziałach autorka podrzuca czytelnikowi szereg wskazówek jak zapanować nad swoimi negatywnymi emocjami. To co podoba mi się w książkach J. Godeckiej, to przywoływanie przykładów życia różnych ludzi i omawianie ich, co pomaga w dostrzeżeniu podobnych problemów przez czytelnika. W poradniku nie zabrakło także wielu przykładów ćwiczeń, mających nam pomóc oswoić swoje lęki. 

„Przestań się zamartwiać” to dobra książka dla osób, które chcą zacząć walczyć ze swoimi lękami, wyjść ze strefy komfortu i odnaleźć pewność siebie. Często podstawą naszych lęków jest blokada w naszej głowie, nad którą trzeba popracować, a rady autorki mogą nam w tym pomóc. Po przeczytaniu książka pozostawiła we mnie sporo pozytywnych emocji i chęci do pracy nad sobą. 

Za egzemplarz serdecznie dziękuję Wydawnictwu Muza SA

You May Also Like

1 komentarze