Prawda. Krótka historia wciskania kitu - Tom Phillips [RECENZJA]

by - 20:07


„Prawda. Krótka historia wciskania kitu” to druga książka autorstwa Toma Phillipsa, tak samo zabawna i interesująca jak „Ludzie. Krótka historia o tym, jak spieprzyliśmy wszystko”. W nowej książce autor wziął na warsztat temat fake newsów, ukazując ich potęgę i fakt, z jaką łatwością na przestrzeni wieków, ludziom przychodziło manipulowanie prawdą. Fake newsy i plotki towarzyszyły człowiekowi zarówno kiedyś, gdy dostęp do informacji był ograniczony, jak i teraz - w dobie niczym nieograniczonego Internetu. Jednak mimo upływu lat, jedno pozostaje niezmienne – nadal mają ogromną moc, zwłaszcza tę niszczycielską.

„Krótka historia wciskania kitu” to zbiór ciekawostek przedstawiony w zabawny i lekki sposób, o których nie dowiesz się w szkole. Większość historii dotyczy przeszłości, kiedy to dementowanie plotek nie przychodziło tak prosto, i nie dotyczyły one prozaicznych problemów gwiazd. Wiele ukazanych w książce fake newsow bardzo mnie zaskoczyło, a także rozbawiło, jak chociażby historia ludzi-nietoperzy zamieszkujących Księżyc. Czy uwierzylibyście w takiego newsa? Zapewne wasz wybuch śmiechu nie miałby końca, lecz ludzie swojego czasu z łatwością dali ponieść się tej mistyfikacji, która ostatecznie okazała się genialnym chwytem marketingowym i była pierwszą prawdziwą demonstracją siły środków masowego przekazu.

Myślicie, że „zawód” trolla to domena XXI wieku? Jeśli tak, to jesteście w błędzie, bo niezwykle pomysłowym trollem był Benjamin Franklin. Zaskoczeni? Ja byłam.  Kto spodziewałby się, że ten człowiek, o którym mówi się na lekcjach historii, doprowadził do upadku swojego konkurenta wydawcy almanachów Titan’a Leeds’a wypuszczając informację o jego rzekomej śmierci i umiejętnie pielęgnując ją w umysłach ludzi.

Podsumowując "Prawda. Krótka historia wciskania kitu" autorstwa Toma Phillipsa to satysfakcjonująca podróż opisująca dzieje fake newsów i siłę ówczesnych mass mediów. Idealna lekcja historii, opowiedziana w dowcipny, lekki i przystępny sposób. Zaletą książki jest to, że opisane w niej historie z łatwością zapadają w pamięć. Jeśli jesteście ciekawi do czego jeszcze posunęli się nasi przodkowie, to zapraszam do lektury. Na pewno nie pożałujecie!

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Albatros

You May Also Like

5 komentarze

 1. Książka czeka na spotkanie, jestem jej bardzo ciekawa, gdyż poprzednia okazała się wciągająca, pouczająca i dająca do myślenia, a przy tym wpasowana w przystępną i relaksową formę. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Myślę, że to może być ciekawa książka, chętnie się z nią kiedyś zapoznam :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam! Ciekawa, aczkolwiek pierwsza książka autora bardziej mi się podobała :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam tę pozycję na oku. Już od jakiegoś czasu mam na nią ochotę, głównie dzięki intrygującemu tytułowi. Mam nadzieję, że szybko uda mi się ją przeczytać.

  Biblioteka Feniksa

  OdpowiedzUsuń
 5. Właśnie ją czytam i szczerze jestem bardzo zadowolona póki co ;)

  OdpowiedzUsuń