Schizis - Melissa Darwood [RECENZJA]

by - 20:49

dla młodzieży

„Schizis” to moje drugie spotkanie z twórczością Mellisy Darwood. Przyznam się, że książka najpierw przykuła moją uwagę świetną okładką. Jednak kiedy już zgłębiłam się w jej lekturę, okazało się, że piękna grafika idzie w parze ze świetnie skrojoną historią. Historią, która nie jest taka, za jaką się wydaje. „Schizis” pozytywnie zaskakuje i łamie serducho.

Marcja to dziewczyn, która doświadczyła już w życiu wiele strachu, bólu i niewiadomej. Od dziecka zmaga się ze swoimi demonami, które atakują ją w najmniej spodziewanym momencie. Teraz Marcja postanawia podzielić się ze światem swoją historią. Zakłada kanał na YouTubie, gdzie zamierza opowiadać o swoich problemach – chorobach, depresji, próbach samobójczych i Cruelli. Celem siedemnastolatki jest osiągnięcie stu tysięcy subskrybentów, a wtedy zdradzi wszystkim widzom brutalną prawdę. 

Początkowo historia Marcji nie wydaje się oryginalna. Jednak jest to błędne pierwsze wrażenie. „Schizis” to nieoczywista opowieść poruszająca bardzo ciężki lecz ważny temat, jakim są choroby psychiczne, a sama historia prowadzi czytelnika do ważnego przesłania, którego początkowo nie dostrzeżecie, a odsłania go świetnie napisany finał.  

Historia Marcji to życie wypełnione chorobą, samobójczymi myślami i podstępnymi szeptami, które odciskają emocjonalne piętno na czytelniku. Mimo ciężkiego tematu, autorce udało się napisać opowieść, w którą szybko się wkręcamy i dynamicznie suniemy po kolejnych stronach książki. Towarzyszymy Marcji w jej „pokręconej codzienności”, widzimy jak zmienia się jej stosunek do życia i ludzi oraz kibicujemy jej w trudnych chwilach, doświadczając złożonych i jakże namacalnych emocji.

„Schizis” to wyjątkowa lektura, która zaskarbiła sobie moje zainteresowanie od pierwszej strony, szybko angażując mnie w  pokręcony świat nastoletniej Marcji. Świat, w którym nie wszystko jest oczywiste... A wisienką na torcie jest zakończenie Schizis! Szokujące, niespodziewane i łamiące serce. Szczerze polecam Wam książkę Melissy Darwood, będącą mieszanką trudnych tematów i nieprzeciętnej historii. Na pewno nie pożałujecie!

Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu Media Rodzina

Fabuła7
Emocje towarzyszące czytaniu9
Ogólne wrażenie8
Kreacja postaci8

Informacje dodatkowe


Wydawnictwo: Mdia Rodzina
Data wydania: 25.03.2020
Liczba stron: 320
8.00
     Ocena końcowa

You May Also Like

6 komentarze

 1. Na tę książkę usilnie poluję. Koniecznie muszę ją przeczytać. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Rewelacyjna powieść z twistem na końcu. Polecam gorąco.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mimo, że wcześniej książka mi się gdzieś przewijała, to nie interesowała mnie na tyle, żeby ją przeczytać. Po twojej recenzji, nabrałam ochoty, żeby to jednak zrobić :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Widzę, że książka powinna spodobać się mojej córce, chętnie podsunę jej ten tytuł pod rozwagę. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nigdy nie ciągnęło mnie do twórczości tej autorki, ale z tym tytułem jest inaczej, bo naprawdę chciałabym poznać tę historię. Widzę, że warto.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ewidentnie muszę po tę książkę sięgnąć. Z samą twórczością autorki nie miałam jeszcze styczności.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń