W głębi lasu - Harlan Coben [RECENZJA]

by - 21:02

harlan coben

„W głębi lasu” to moje drugie spotkanie z twórczością Harlana Cobena w tym roku. Lekturę „O krok za daleko” wspominam niezwykle dobrze. Książka wciągnęła mnie na długie godziny i zaserwowała frapującą i nieoczywistą historię. Czy tym razem było tak samo? 

„W głębi lasu” to historia o tragedii z przeszłości, która po dwudziestu latach odżywa na nowo. Paul Copeland jest dziś wpływom prokuratorem i ojcem samotnie wychowującym córkę,  gdy pewnego dnia tragedia sprzed lat daje osobie znać. Paul zostaje wezwany do zidentyfikowana ciała pewnego mężczyzny zastrzelonego w Nowym Jorku. Świat Paula zostaje wywrócony do góry nogami, gdy w zamordowanym mężczyźnie rozpoznaje zaginionego sprzed lat na letnim obozie kolegę.

Kilkanaście lat temu na obozie młodzieżowym, na którym Paul był opiekunem, doszło do tragedii – zamordowano czterech nastolatków. Nastoletniego Paula tragedia ta uderzyła ze zdwojoną siłą, gdyż jedną z ofiar była jego siostra, której ciała nigdy nie odnaleziono, podobnie jak Gila Pereza. Czy to oznacza, że Camille żyje? W sercu Paula ponownie kiełkuje nadzieja na odnalezienie siostry żywej.

Po lekturze uważam, że autor nie do końca miał pomysł na fabułę, gdyż wątek morderstwa sprzed lat, tak naprawdę nie jest motywem przewodnim całej powieści. Pisarz serwuje czytelnikowi jakby dwie historie. Pierwszą z nich jest sprawa zgwałconej dziewczyny, a druga to śledztwo prowadzone przez Pula i Lucy dotyczące sprawy sprzed lat. Choć wątki te na kartach powieści przeplatają się ze sobą i ostatecznie łączą, to nie sposób nie zauważyć, że w pierwszej połowie powieści na pierwszy plan wysuwa się właśnie wątek prokuratorski, który momentami staje się tak silny, że można zapomnieć o czym tak naprawdę miała być ta historia. A gdy wreszcie do głosu dochodzi wątek morderstwa na letnim obozie, to jego rozwiązanie okazuje się niestety banalne. Czytając „O krok za daleko” bawiłam się historią pochłaniając kolejne smaczki i nieoczekiwane zwroty akcji w fabule, tutaj mi tego zabrakło.

„W głębi lasu” to mieszanka różnych osobowości bohaterów,  którzy lawirują pomiędzy prawdą a kłamstwem. Zaletą powieści niewątpliwie są dobrze sportretowani  bohaterowie,  do których pewnego dnia makabryczna przeszłość zapukała do drzwi. Na łamach powieści obserwujemy jak zmagają się z nowymi problemami, ale robią to w sposób dojrzały. Czytelnik z łatwością wyłapie emocje, które nimi targają. 

Ostatecznie „W głębi lasu” to przeciętna książka i nie najlepsza w dorobku autora. Sięgając po książkę oczekiwałam śledztwa na wysokim poziomie, które zakończy się zaskakującym finałem. W rzeczywistości otrzymałam  przeciętnie poprowadzony wątek morderstwa, którego zwroty akcji mogłam policzyć na palcach jednej ręki. Jeśli chodzi o postaci, to autor jak zawsze stanął na wysokości zadania i stworzył wyrazistych bohaterów  z mocno określonymi celami i motywacją.  „W głębi lasu” może i nie pokazuje autora z najlepszej strony, jednak jej lekturę nie uważam za stracony czas. Po prostu po przeczytaniu "O krok za daleko" miałam duże oczekiwania wobec tej pozycji. "W głębi lasu" to powieść,  po którą możecie sięgnąć w wolnym czasie, jednak jeśli wolicie rozpocząć swoją przygodę z twórczością autora, to zdecydowanie bardziej polecam „O krok za daleko”.


Za egzemplarz dziękuję


Fabuła6
Kreacja postaci7
Emocje towarzyszące czytaniu6
Ogólne wrażenie6

Informacje dodatkowe


Wydawnictwo: Albatros (pierwsze wyd. – 2008 r.)
Data wydania: 03.06.2020
Liczba stron: 432
Oryginalny tytuł: The Woods
6.25
     Ocena końcowa

Od 12 czerwca możecie oglądać ekranizację książki na platformie Netflix. A może już oglądaliście? Czekam na wasze opinie po obejrzeniu serialu :)

You May Also Like

8 komentarze

 1. Niestety, ja jakoś nie mogę przekonać się do Jego twórczości. Jak dla mnie zbyt mało intrygująco i emocjonująco.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jestem ogromną fanką twórczości Cobena. W głębi lasu mi się podobało, chociaż książki z Myronem i Winem według mnie są zdecydowanie lepsze. No i zakończenie mało zaskakujące.

  OdpowiedzUsuń
 3. Widziałam serial i bardzo mi się podobał. Książki nie miałam okazji czytać, ale lubię porównania dwóch dzieł i na pewno kiedyś nadrobię :)

  OdpowiedzUsuń
 4. przyznam się szczerze, że po książkę nie mam zamiaru sięgać, ale serial chętnie zobaczę, bo już kilka osób polecało :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam książki tego autora i lektury tego tytułu nie mogłabym sobie odmówić. 😊

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo mnie ciekawi ten autor, ale do tej pory nie miałam przyjemności przeczytać niczego, co wyszło spod jego pióra. Trzeba to w koncu zmienić:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Obejrzała właśnie serial Netfliksa i też uważam, że nie jest do końca udany - sprawnie buduje atmosferę tajemniczości i polskich lat 90-tych, ale wyjaśnienia już takie logiczne nie są.

  OdpowiedzUsuń
 8. Oglądałam tylko serial :) bardzo mi się podobał wiec chyba książka już nie przedzie;/ nie lubię czytać jak znam fabułę

  OdpowiedzUsuń