Seriale. Do następnego odcinka - Katarzyna Czajka-Kominiarczuk [RECENZJA]

by - 20:10

Katarzyny Czajki-Kominiarczuk książka


Seriale oglądamy wszyscy, a przynajmniej nie ma osoby, która nie widziałaby chociaż jednego odcinka jakiegoś serialu. Z roku na rok seriali jest coraz więcej. Stały się nieodłącznym elementem współczesnej kultury. Jeszcze kilkanaście lat temu, oglądanie seriali ograniczało się do tego, co oferowała nam telewizja kablowa. Doskonale pamiętam, jak z zegarkiem w ręku punktualnie o 20.00 siadało się przed telewizorem w oczekiwaniu na kolejny odcinek „Skazanego na śmierć” albo „Zagubionych”. Teraz mało kto postępuje w ten sposób, gdy w zasięgu ręki mamy platformy streamingowe, oferujące seriale i filmy z całego świata.

Oglądamy ich coraz więcej, oceniamy, szukamy interesujących tytułów. Jednak ile tak naprawdę wiemy o oglądanych serialach? Nie licząc znanych nazwisk i ilości zmarłych bohaterów w „Grze o tron”. Odpowiedzi na to pytanie znajdziecie w książce Katarzyny Czajki-Kominiarczyk pt. „Seriale. Do następnego odcinka”.

Po lekturze książki, mogę śmiało napisać, że jest ona skierowana do „laika”, który ogląda seriale dla rozrywki. Dla kogoś, kto pasjonuje się tym gatunkiem i już wcześniej zgłębił tajniki powstawania seriali od podszewki, książka może być niewystarczająca. Serial to nie tylko aktorzy, ale też reżyserzy, scenarzyści i showrunnerzy. Właśnie ci „drudzy” są wstępem do książki. Autorka wyjaśnia jaką rolę odgrywają w procesie tworzenia seriali i okazuje się, że w dzisiejszych czasach nazwiska showrunnerow zyskały na znaczeniu. Fani nie śledzą już tylko odtwórców głównych ról, ale też showrunnerów, którzy stają się głosem ich ulubionych produkcji.

Uważam, że najlepsza część książki zaczyna się po rozdziałach wstępu. Autorka serwuje masę ciekawostek ze świata seriali, o których osobiście nie miałam pojęcia. Porusza kwestię zmian, jakie stosują scenarzyści w przypadku odejściu aktora z obsady albo jego nieoczekiwanej śmierci. Na przykładach wylicza problemy z jakimi w swojej pracy mierzą się showrunnerzy. Czy wiedzieliście, że kiedy Matt LeBlanc (Przyjaciele) wybił sobie brak, scenarzyści szybko nakręcili scenę wstępu do odcinka wyjaśniającą kontuzję aktora, pokazujący jak Joey skacze po łóżku?.

Autorka skupia się na serialu jako gatunku, a co za tym idzie, dużo miejsca poświęca jego historii. Opowiada o genezie sitcomów popularnych w latach pięćdziesiątych, niekończących się oper mydlanych, o początkach seriali superbohaterskich i niezwykłej popularności seriali młodzieżowych.

Po lekturze książki „Seriale. Do następnego odcinka” będę patrzeć na serial z nieco innej perspektywy, niż dotychczas. Już nie tylko znane nazwiska aktorów, będą przyciągać mnie do danej produkcji, ale też showrunnerzy. Spodziewałam się nieco więcej ciekawostek ze świata aktorów grających w serialach, szczególnie takich, których nie łatwo wyszukać w Internecie. Szkoda, że w rozdziałach poświęconych twórcom seriali nie znalazły się, żadne wywiady z osobami działającymi w branży. Na pewno wzbogaciłyby książkę. Podsumowując książka Katarzyny Czajki-Kominiarczuk to ciekawa propozycja, napisana lekkim językiem, idealna na weekendowy relaks, dla wszystkich, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę na temat gatunku, i zabłysnąć wśród znajomych, kilkoma fajnymi ciekawostkami 😉

Za możliwość przeczytania książki dziękuję  

You May Also Like

0 komentarze