Nie będę twoim bohaterem - Beata Sagan [RECENZJA]

by - 16:02

 

Nie będę twoim bohaterem - Beata Sagan

Chętnie sięgam po książki młodzieżowe, a w ostatnim czasie coraz częściej wybieram książki polskich autorów. Ostatnio miałam przyjemność przeczytać nowość autorstwa Beaty Sagan pt. „Nie będę Twoim bohaterem”. Jest to druga książka autorki, natomiast moje pierwsze spotkanie z jej twórczością. „Nie będę Twoim bohaterem” to historia o pierwszej miłości, złamanym sercu, alkoholizmie i trudnych decyzjach, które mogą zaważyć na całym życiu.

Arek nie oczekuje wiele od życia. Marzy, żeby wreszcie skończyć szkołę, zdać maturę i znaleźć pracę, która pozwoli mu się wyrwać z patologicznego domu. Ostatnią rzeczą, jakiej pragnie, to stać się czyimś wybawcą. Jednak przez pewną upartą dziewczynę całe jego życie wywraca się do góry nogami.

Malwina nigdy nie pomyślałaby, że najbardziej tajemniczy chłopak w całym liceum pewnej pechowej nocy stanie w jej obronie. Choć Arek najchętniej zapomniałby o całej sprawie, to ona nie ma zamiaru odpuścić. Nawet mimo tego, że sama jego obecność wprawia ją w zakłopotanie. Na przekór tego, co mówią inni, postanawia odkryć sekret skrywany za smutnymi oczami chłopaka.

Czy Arek uwierzy wreszcie, że zasługuje na szczęście i miłość ponad podziałami? (opis podchodzi od wydawcy)

Autorka postawiła na kontrast charakterów kluczowych postaci. Arek to oschły, gburowaty i tajemniczy outsider, o którym w szkole krążą przeróżne plotki. Malwina natomiast to uczennica z dobrymi stopniami, lubiana przez rówieśników, a także ciekawska. W tym duecie to postać Arka wyróżnia się na kartach powieści. Za jego postacią stoi dobrze nakreślona historia, która wzbudza zainteresowanie. Chłopak ma zaledwie osiemnaście lat, ale życie dało mu już porządnie w kość. Za maską gburowatego nastolatka, skrywa się odważny i nieustępliwy młody chłopak, który zbyt szybko musiał wkroczyć w dorosłe życie.

Postać Malwiny wydaje mi się znacznie słabiej wykreowana. Malwina jest przykładem zwyczajnej nastolatki, która na kartach powieści w porównaniu do Arka lub swojej przyjaciółki Alicji wypada przeciętnie. Jej postać nie intryguje na tyle, aby na dłużej zapadła w pamięć. 

Autorka napisała historię o młodzieńczej miłości, w której nie brakuje wzlotów i upadków. Bohaterowie zakochują się w sobie powoli, stopniowo budując relację i odkrywając swoje tajemnice. Ich relacja nie należy do prostych, gdyż Arek poprzez trudną sytuację w życiu, trzyma Malwinę na dystans. Boi się zaufać drugiej osobie, a także nie wierzy w siebie, w to, że także zasługuje na miłość i szczęście.

Beata Sagan zabiera czytelnika na szkolne korytarze przedstawiając młodzieńcze problemy. Niektóre z nich są błahe, inne poważne, ale każde z nich kształtuje bohaterów na swój sposób. W historii nie ma przerysowanych wydarzeń a relacja bohaterów rozwija się stopniowo. Od pierwszej strony kibicowałam Malwinie i Arkowi, z ciekawością śledząc ich ścieżki i zawirowania. „Nie będę Twoim bohaterem” to dobrze napisana młodzieżówka, lekka i przyjemna w odbiorze, ale nie jest to opowieść, która wytarmosiła mnie emocjonalnie i wywarła ogromny zachwyt. Myślę, że książka wypadłaby jeszcze lepiej gdyby autorka w szerszy sposób rozwinąć relację Arka z matką, by lepiej ukazać problem alkoholizmu, i zagrać tym samym na emocjach czytelnika. 


Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu MłodzieżówkaWydawnictwo: Młodzieżówka ‖ Data wydania: 09.02.2022  ‖ Liczba stron: 394
Ocena: 6,5/10

You May Also Like

0 komentarze