The Gravity of Us - Phil Stamper [RECENZJA]

by - 20:56

 


"The Granity of Us” przyciągnęło mnie do siebie ciekawie zapowiadającym się wątkiem, z którym do tej pory nie spotkałam się w literaturze z gatunku Young Adult, a mianowicie z wątkiem lotów w kosmos. Najbardziej jednak byłam ciekawa historii miłosnej. Na mojej liście książek z motywem LGBT na podium stoi powieść "Simon oraz inni homo sapiens", którą pokochałam za subtelność historii. Czy "The Granity of Us” udało się zdobyć moje serce ? 

Cal chce być dziennikarzem. Jest już w połowie drogi do sukcesu, dzięki koncie na FlashFame z pół milionem obserwujących i perspektywą stażu w Buzzfeed. Ambitne plany pokrzyżuje mu jednak wybranie jego taty pilota do głośnej misji NASA na Marsa. Wkrótce Cal razem z rodzicami zostawia Brooklyn na rzecz gorącego i wilgotnego Houston. Nagle życie chłopaka zamienia się w telewizyjne reality show - z ciągle kłócącymi się rodzicami i odgrywaniem ról idealnej amerykańskiej rodziny na potrzeby medialnego spektaklu.

A potem Cal spotyka Leona, którego mama jest astronautką w tej samej misji. I w zawrotnym tempie traci dla niego głowę. Cal i Leon stają się dla siebie oazą spokoju pośród oceanu szaleństwa. Wraz z rozwojem ich relacji, wzrasta gorączkowa atmosfera wokół misji na Marsa. Kiedy na jaw wychodzą ukryte motywy stojące za programem, Cal musi znaleźć sposób na odkrycie prawdy bez ranienia tych, na których najbardziej mu zależy.

Porzucone marzenia, nagła przeprowadzka, medialne zamieszanie i brudne sekrety, które mogą okazać się początkiem końca wielkiej misji. W całym tym szaleństwie, jedyną stałą wydaje się być związek z nowo poznanym Leonem. Czy w tej miłości warto się zatracić? (opis wydawcy)

"The Granity of Us” to opowieść, która porusza wątek pierwszej miłości - od zauroczenia, po pierwszy nieśmiały pocałunek i pierwsze poważne deklaracje oraz wątpliwości, a wszystko to otoczone jest rozmowami. Relacja bohaterów opiera się w dużej mierze na rozmowie, poprzez którą możemy lepiej ich poznać. Rozmawiają nie tylko o swoich uczuciach, które są dla nich czymś nowym, ale także o problemach z rodzicami i własnych wątpliwościach. Ich relacja rozwija się stopniowo, i to uznaje zdecydowanie za ogromny plus. Mamy czas poznać Calla i Leona. Zobaczyć, że ich relacja nie jest wyidealizowana, tylko zwykła, taka ludzka, pełna nieśmiałości, skrytych emocji, z tysiącami myśli kotłującymi się w głowie. W relacji Calla i Leona dużą rolę odgrywa postać Kat. Siostra Leona choć często pojawia się tylko na drugim planie to odgrywa ważną rolę w relacji chłopców. To ona ośmiela ich do działania, a w chwilach kryzysu staje się pomostem do pojednania służąc dobrym słowem.


Autor funduje czytelnikom powieść o miłości, ale dopiero gdy się w nią wyczytamy, dostrzeżemy jej głębię i wielowątkowość. Orientacja bohaterów nie jest tematem przewodnim historii, a rozwijające się uczucie między bohaterami nie zabiera całej sceny. Na scenie tej jest jeszcze sporo miejsca na inne tematy Takie powieści dla młodzieży uwielbiam czytać! Historie, w której nie brakuje trudnych tematów. Phil Stamper pisze o depresji, w sposób jaki faktycznie występuje - nie ukazując jej wprost czytelnikowi, nie od razu. Jednak czy autorowi udało się ukazać ten problem jak najlepiej? Myślę, że nie. Cieszę się, że autor podkreślił ten temat, ale nie do końca sobie z nim poradził. Nie dotknął go wystarczająco, bym poczuła, że temat został wyczerpany. 

Autor za to lepiej poradził siebie z wątkiem rodziny, ukazując jej wzloty i upadki. Kłótnie, nieporozumienia, rozmowy o przyszłości i problemach. W „The Gravity of Us” motyw rodziny jest bardzo wyraźny. Rodzice nie są jedynie tłem dla opowieści, lecz ważnym jej elementem, bo przecież nie byłoby historii Calla bez decyzji jednego z jego rodziców.

Phil Stamper "The Gravity of Us" rozprawia o miłości, o jej problemach i wątpliwościach u młodych ludzi stojących na początku swojej drogi w dorosłość. Stawia swoich bohaterów przed trudnymi wyborami, jak wybór pomiędzy miłością a marzeniami o wymarzonej pracy. Szukałam historii o przyjemnej, młodzieżowej narracji, takiej która nie zasypie mnie tona wulgaryzmów, albo nie przytłoczy kwiecistym językiem,  "The Gravity of Us"  idealnie wpasowało się w moje poszukiwania. Choć autorowi nie do końca wyszedł wątek depresji, to historię uważam za wartą przeczytania, zwłaszcza, jeśli weźmiemy pod uwagę, że jest to debiut autora.

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Jaguar Wydawnictwo: Jaguar ‖ Rok wydania: 2022 ‖ Liczba stron: 340
Ocena: 6,5/10

You May Also Like

0 komentarze